Art & Kulturë

Publikohet lista e plotë e nominimeve për Oscar 2019

Sapo janë publikuar të gjitha nominimet e ceremonisë së 91-të të Academy Awards, që do të mbahet më 24 janar në teatrin Dolby, në Hollywood. Filmi “Roma” dhe “The Favorite” prijnë në garë me gjithsej 10 nominime secili. Best picture Black Panther BlacKkKlansman Bohemian Rhapsody The Favourite Green Book Roma A Star is Born Vice […]

Publikohet lista e filmave garues për Oscar

Tashmë është bërë publike lista e filma të cilët janë në garë për edicionin e 91-të të Çmimeve të Akademisë – Oscar. Në këtë listë nuk është asnjë film nga Kosova edhe pse kishte pasur pretendime që tri regjisoret Lendita Zeqiraj, Blerta Zeqiri dhe More Raça, mund të ishin pjesë e saj. Filmi “Martesa” ishte […]

Bill Cosby e Roman Polanski përjashtohen nga Akademia e Çmimeve Oscar

Akademia e Çmimeve Oscar ka bërë të ditur vendimin për të përjashtuar yllin kinematografik Bill Cosby dhe regjisorin e famshëm Roman Polanski. Ky vendim është marrë pasi Cosby u shpall fajtor për abuzim seksual dhe regjisori Polanski pranoi marrëdhënien e paligjshme seksuale me një minorene 13 vjeçe, dyzet vite më parë. “Këshilli i drejtuesve të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).