Art & Kulturë

Kukësi, i pari qytet në botë i kandiduar për Çmimin Nobel

Kukësi është qytet në Shqipërinë verilindore. Është qendra e Qarkut Kukës. Shtrihet në rrëzë të Malit të Gjallicës dhe në breg të Liqenit të Fierzës, në Rrafshin e Lumës. Motoja e qytetit është “Qyteti i mikpritjes dhe bujarisë”. Në vitin 2000 Kukësi u kandidua për Çmimin Nobel për Paqe me motivacionin e pritjes së mbi 450.000 shqiptarëve nga Kosova të dëbuar nga ushtria, paraushtarakët […]

“Tri gra dhe Misugi”, drama nga kultura e largët orientale në Teatrin Eksperimental

Drama “Tri gra dhe Misugi” rikthehet sonte në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për publikun. Vepra me regji nga Suela Bako do shfaqet në sallën Goethe, duke shënuar dhe shfaqjet e fundit për këtë vit. Në role janë aktorët Suela Bako, Romir Zalla dhe Anila Muçaj, që sjellin për publikun një shfaqje ndryshe […]

Këmbëzbathur në park

Dashuria e vrrullshme dhe pasionante e çiftit të sapomartuar Kori dhe Pol vihet në pikëpyetje teksa ata duhet të përballen me problemet e përditshmërisë. Pol do të ulë Korin me këmbë në tokë, ndërsa ajo do të bindë Polin se është bukur të jesh kundra rrymës. Në vorbullën e kësaj komedie të mrekullueshme përfshihen dhe […]

Në Konak

Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana paraqet: Në Konak – Koncert I Ansamblit Folkorik Tirana Teatri Metropol ka kënaqësinë e veçantë t’ju ftojë “Në Konak”, koncertin e Ansamblit Folklorik “Tirana” në datën 07.06.2018, ora 20:30 në atriumin e Muzeut Historik Kombëtar. Ky koncert, me udhëheqës artistik Armela Demaj dhe koreograf Rudina Demaliaj e Donald Martini sjell […]

Fragment nga Libri ”Dritë në Udhë”

”Dije o Nxënës se ata që kanë kaluar nga heshtja, që kanë përjetuar qetësinë e saj dhe kanë ruajtur forcën e saj, urojnë të njejtën gjë dhe për ty. Kështu, kur nxënësi, i aftë për të hyrë në Sallën e Nxënësisë futet brenda saj, arrin të takojë Mësuesin.” Fragment nga Libri ”Dritë në Udhë” i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).