Art & Kulturë

Aktivitetet e së dielës në Sheshin “Nënë Tereza”

Siç u vendos, festimet për Ditën e Verës do të zhvillohen të dielën më 17 Mars. Shtyrja e festimeve u bë për shkak të motit me shi më 14 Mars. Të dielën në sheshin Nënë Tereza do të jenë këto aktivitete: • SUMMER FEST 17:00 – 19:00 • SUMMER CONCERT 19:00 – 21:00 • SUMMER […]

Festimet për Ditën e Verës do të bëhen më 17 mars

Të dielën, datë 17 mars do të zhvillohen Festimet për Ditën e Verës në Tiranë. Një fundjavë e paharruar me 50 aktivitete për fëmijë dhe të rritur në Bulevardin “Dëshmoret e Kombit”, Sheshin Skenderbej, Liqenin Artificial, Sheshin Nënë Tereza, Pazari i Ri etj. Festa fillon në orën 10:00 të mëngjesit, për të vazhduar gjatë gjithë […]

Ja si e përshkruan Faik Konica Ditën e Verës

“Ç’është Dita e Verës? Është dita në të cilën shtërgjyshërit t’anë, kur s’kish lindur edhe krishtërimi, kremtojin bashkë me Romanët dhe me Grekët e Vjetër, perëndit’ e luleve, të shelgjeve, të krojeve.Kur çkrin dimëri, kur qaset Vera buzëqeshur e hollë dhe e gjatë si në piktyrë të Botticelli, zemra e njeriut çgarkohet nga një barë, […]

Dita e Verës në Tiranë. Ja axhenda e aktiviteteve festive

Dita e Verës e kthyer tashmë në traditë, do të festohet në kryeqytet me muzikë, argëtim e lojëra pa fund duke sjellë gjithë gjallërinë, gëzimin dhe optimizmin e pranverës në qytetin tonë. Bashkia e Tiranës ka organizuar një sërë aktivitetesh që do të zgjasin gjatë gjithë ditës, ndërkohë që këto ditë, ngjyrat e pranverës po […]

Mimozat lulëzojnë për 14 mars tek sheshi “Nënë Tereza”

Me rastin e Ditës së Verës, tek Kolonat në Sheshin “Nënë Tereza”, do të organizohet një street party me këngëtarët dhe dj shqiptarë më të famshëm të momentit. Kjo organizohet nga Ministry of Events dhe Bashkia Tiranë, të cilët sjellin së bashku super eventin “Mimozat 2018”. Këngëtarët që do të performojnë janë: Anxhelo Koçi, Fero, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).