Art & Kulturë

Bisedë

ZETA ka kënaqësinë t’ju ftojë në bisedën me artistin Lek M.Gjeloshi ditën e martë datë 8 janar 2019, ora 18:30 Në përmbyllje të ekspozitës së tij personale N’jerm, artisti, njëkohësisht fituesi i çmimit Ardhje 2016 dhe artist me rezidencë në Residence Unlimited NY 2018, do të ndajë me publikun procesin artistik dhe eksperiencën e tij […]

‘Home Alone’, aktori përsëri i vetëm në shtëpi, pas shumë vitesh

Macaulay Culkin, aktori që luan tek filmi i famshëm ‘Home Alone’, ka mbetur i vetëm në shtëpi, prapë. Siç sugjeron edhe titulli i filmit i përkthyer në shqip, aktori ka xhiruar një sekuencë të filmit përshtatur në kohë moderne. Culkin është ndihmuar për xhirimet edhe nga Google, ndërsa po promovohet Google Assistant, programi që ndihmon […]

Ermal Meta i emocionuar për ardhjen në Shqipëri: “Vëllezër dhe motra, mezi po pres”

Më 1 maj, Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka bërë të ditur gjatë një koncerti, se këngëtari i famshëm me origjinë shqiptare, Ermal Meta, do të vijë në kryeqytet për të dhënë një koncert në ditën e parë të qershorit. “Në mbrëmjen e 1 Qershorit bashkë me Ambasadën Italiane organizojmë një feste gjigante […]

Eugent Bushpepa dhe zëri i tij i fuqishëm mahnitin në provën e dytë të Eurovizion

Eugent Bushpepa vijon të mahnitë mediat e huaja me performancën e tij gjatë provave në Lisbonë. Ditën e sotme është zhvilluar prova e dytë e këngëtarit, i cili sërish është vlerësuar prej zërit unik me notat e larta, duke u pritur me ovacione dhe duartrokitje të mëdha. Eugent Bushpepa i dhuron pritshmëritë më të larta […]

Shqiptari merr çmimin prestigjoz, Akademia e Shkencave e fton në Shqipëri

Andi Hoxhaj është shqiptari i cili ka fituar çmimin prestigjoz “British Academy Rising Star Engagement Award”, për kontributin e dhënë në studimet kundër korrupsionit dhe sundimit të ligjit, me focus të veçantë në Ballkanin Perëndimor, Europë dhe Britani e Madhe. Gjatë fjalës së dhënë teksa ishte duke marrë çmimin, Hoxhaj njoftoi ngritjen e një rrjeti […]

Muzikant me profesion taksisti, pasi ta dëgjoni do dëshironit të bënit një xhiro me të

Me origjinë nga Etiopia, Hailu Mergia, ka vendosur t’i rikthehet pasionit të tij për muzikën, duke e kompozuar atë brenda makinës së vet. Ai punon si një shofer taksie në Washington dhe tashmë, po sjell vepra të reja muzikore falë punës që po bën teksa është në makinë. Dikur një profesionist në fushën muzikore dhe […]

Çmimi ‘Pulitzer’ shkon për dy gazetat amerikane që publikuan skandalin e Harvey Weinstein

“New York Times” dhe “New Yorker” janë fitueset e këtij viti të çmimit ‘Pulitzer’, pasi u vlerësuan për publikimin e skandalit të vitit, producentit të famshëm Harvey Weinstein, i cili u akuzua nga shumë aktore për ngacmime seksuale. Lajmet e para nga kjo gazetët u publikuan më 5 tetor 2017, nën firmën e Jody Kantor […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).