Art & Kulturë

Shqipëria mikpret Greqinë gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 23-29 Maj, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Greke. Shfleto më poshtë për më shumë informacione mbi programin e Javës së Greqisë.

Trio Reve dhe 16 Shekuj Muzikë Shqiptare

“Njih vetveten!” Këto janë fjalët me të cilat e fillon veprën e tij Ramadan Sokoli, duke na sjellë një studim të rralle në fushën e kulturës sonë kombëtare. Vepra e tij përfshin një diapazon të gjerë në një periudhë kohe 16 shekuj, nga rënia e perandorisë Romake deri në kohën e pavarësisë. Ramadan Sokoli dokumentoi […]

Reperi i mirënjohur britanik Skepta është artisti i parë i konfirmuar në Sunny Hill Festival

“Sunny Hill Festival” është një nga festivalet më të njohura dhe të shumëpritura jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por në të gjithë rajonin. Pas suksesit të edicionit të dytë të këtij festivali, çdokush ishte kurioz për të zbuluar kush janë artistët ndërkombëtarë që do të marrin pjesë në edicionin e tretë të këtij festivali. […]

Koncert Dita Botërore e Operas

Koncert 23 Tetor 2020- Dita Botërore e Operas

“BEETHOVEN, KOLOSI MUZIKAL”23 TETOR, ORA 18:30 NË OBORRIN E MUZEUT HISTORIK KOMBËTAR, TIRANË Në pritje të Ditës Botërore të Operas, Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit ju fton në një koncert që feston forcën dhe qëndrueshmërinë e natyrës njerëzore. Muzika është e nevojshme tani më shumë se kurrë për të ngritur shpirtrat dhe ata kanë […]

Ritfolk

Ritfolk Ribashkim me daten 8 Qershor

Ritfolk është një emër që natyrshëm vjen ndërmend kur flitet për muzikën bashkëkohore shqiptare dhe për ato pak gjëra që nxisnin vlerë e shpresë në dekadën e errët të viteve 90. Tekstet dhe muzika e tyre janë një nga dëshmitë më të ndjera dhe autentike të strukturës emocionale, ëndrrave, shpresave e zhgënjimeve të një brezi. […]

FOTO/ Mbrëmja Gala e Çmimeve Kult 2018! Ja kush janë fituesit

Ky ishte viti i 14-të i Çmimeve Kult. Mbrëmja Gala e këtij viti, ashtu siç ishte premtuar na solli plot surpriza. Që nga tapeti i kuq, të ftuarit, juritë, fituesit, skenografia që këtë herë vinte ndryshe, të gjithë këto e bënë mbrëmjen akoma më magjike. Fituesit ishin ajka e Mbrëmjes Gala, sigurisht sepse e gjithë […]

“Dua më shumë Shqipërinë” dhe “Lule borë” nën interpretimin e yjeve shqiptarë

Mbrëmë në Romë, artistët shqiptarë të njohur në gjithë botën, në një mbrëmje të veçantë u mblodhën për të kujtuar heroin shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Kjo mbrëmje solli Inva Mulën, Dua Lipën, Ermal Metën, Erza Muçollin, Genc Tukicin, Elhaida Danin, Lorik Canën, Olen Cesarin, Eno Peçin dhe Ramë Lahaj, si asnjëherë më parë.   Po […]

Koncert Recital “Muzgu i Mbremjes”

Koncent Recital “Muzgu i Mbremjes” ne drejtimin artistik te Anxhela Kapja ju pret më 18 tetor tek Muzeu Historik Kombëtar. Performance artistike te veprave klasike, boterore dhe shqiptare ne piano dhe flaut. Anxhela Kapja ne Flaut, Jonuz Markaj ne Piano. Ky event është mbeshtetur nga “Kisha e Jezu Krishtit e Shenjetoreve te Diteve te Mevonshme”. […]

Koncerti Misa Criolla. Ja për çfarë bëhet fjalë

Koncerti me titull “Misa Criolla” do të vijë si premierë me veprën korale me të njëjtin emërtim nga kompozitori argjentinas Ariel Ramirez. Kjo vepër angazhon një numër të madh muzikantësh të rinj profesionistë, veçanërisht këngëtarë, studentë të Universitetit të Arteve. Rrugëtimi muzikor i kësaj mbrëmje sjell më pas kompozitorët Mozart (koncert në La maxhor për […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).