Art & Kulturë

Arrestohet “Joker”!

Aktori i njohur Joaquin Phoenix, fituesi i çmimit ‘Gloden Globe’ për rolin e Artur Flek në filmin ‘Joker’, është arrestuar ditën e djeshme. Sipas CNN, Phoenix është vendosur në pranga nën akuzën për tubim dhe pengim të jashtëligjshëm, pasi ka marrë pjesë në protestat e përjavshme në Washington DC kundër ndryshimeve klimaterike. Raportohet se bashkë […]

Robert Ndrenika mbush 78 vjeç!

Aktori i njohur shqiptar, Robert Ndrenika feston 78-vjetorin e lindjes. Vlerësuar me titullin e lartë “Nderi i kombit” ai është tashmë një shkollë më vete për studentët dhe një eksperiencë e veçantë për kolegët. Kush është Robert Ndrenika? Robert Ndrenika (lindur më 10 janar në 1942) është një aktor shqiptar. Ai është emërua Artist i Popullit […]

Historitë e dashurive të Kadaresë tashmë në film

Historitë e dashurive shqiptaro-ruse të shkruara nga shkrimtari Ismail Kadare, do të vijnë në një film të jashtëzakonshëm nën regjinë e Juri Arabov. Bëhet fjalë për histori të jetuara, të ndjera e të rrëfyera për të gjithë në librin “Sorkadhet e trembura”, të kthyera tashmë në një projekt kinematografik, i cili do të marrë jetë […]

“INANE”/Filmi që riktheu në kinema Anila Bishën!

Prezantohet në kinema, premiera e filmit “Inane”, me regji nga Besnik Bisha. Me ngjarjet në Shqipërinë e viteve ’70-të, filmi sjell një histori dashurie krejt të pazakontë. Filmi më i ri i regjisorit Bisha, bazohet në romanin “Verë pa kthim” të autorit Besnik Mustafaraj. “E pamend” aq sa edhe “Zoti mund të çuditet”! – kështu […]

Dokumentari i kineastes shqiptare shfaqet në Paris

Dokumentari “Réveil Sur Mars” i kineastes shqiptare Dea Gjinovci do të shfaqet më 17 tetor në “Centre Pompidou” në Paris, Francë. Në këtë projekt artistik, ajo sjell historinë e një familje kosovare në Hornald, një qytet i vogël në Suedinë Qendrore, të cilët përballen me probleme mjekësore dhe të integrimit në shoqëri, Furkani djali i […]

Vjen dokumentari kushtuar Luan Hajdaragës

Mbrëmjen e sotme është shfaqur dokumentari kushtuar figurës së Luan Hajdaragës. Dokumentari, i cili i kushtohet profesorit, politikanit dhe legjislatorit të njohur në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, vjen me skenar dhe regji të publicistit Anxhelo Xhaçka. Luan Hajdaraga ishte një personalitet i shquar politik, akademik, kulturor dhe shoqëror. Si bashkëthemelues i Partisë Socialiste, ministër […]

Shfaqja e “Mike Wallace is here”

Ejani edhe ju nesër në shfaqjen e “Mike Wallace is Here”, një dokumentar që ofron një këndvështrim tërheqës të reporterit legjendar, i cili intervistoi figurat më të mëdha të shekullit të 20-të përgjatë më shumë se pesëdhjetë viteve të tij në transmetim, si dhe stilit të tij agresiv të raportimit, i cili ripërkufizoi pritshmëritë që […]

Letra e padërguar e Françesk Radit për Adriano Celentanon

Tefta Radi, bashkëshortja e Françesk Radit ruan me kujdes një letër të shkruar nga ai për këngëtarin e famshëm italian, Adriano Çelentano. Përmbajtja e letrës së Radit për Celentanon  “I dashur Adriano! Asnjëherë nuk ka qenë e lehtë të flasësh për ty, sepse madhështia juaj nuk ka kufi, nuk ka moshë, por vetëm pafundësi. Ti […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).