Art & Kulturë

Mjaft në Kafe, ja ku duhet të shkoni

Ejani largohemi të gjithë së bashku drejt nje destinacioni super fantastike. -Rana e Hedhun, Lezhë. Ecovolis Biketour ka zgjedhur të udhetojë kësaj rradhe drejt Ranës së hedhun. Nje super vend ku pamja e malit dhe qiellit dhe Detit pasqyrohen në një lloj menyrë shumë mbreslënëse. Duhet të keni me vete 1.Rroba sportive 2.Kostumi i Banjos […]

Katër plazhet më të ndotura në Shqipëri

Plazhet që janë konsideruar si më problematikët janë: Plazhi i Zvërnecit, duke saktësuar më së shumti vetëm pjesën pranë Petroliferës, Plazhi i Vjetër, zona pranë Akademisë së Marinës dhe Plazhi i Ri. Sipas të dhënave, në përfundim të monitorimit të ujërave detare ndërmarrë nga Drejtoria e Shëndetit Publik, Plazhi i Vjetër dhe ai në afërsi […]

Liqeni i Komanit më i preferuari për turistët

Liqeni i Komanit ka filluar të nxisë edhe kureshtjen e vizitorëve turistik vendas e të huaj, pikërisht për faktin e bukurive natyrore dhe Monumenteve të Natyrës e historisë që gjenden në shtrirjen e brigjeve të tij. Përgjatë tërë liqenit, nga Fierza e deri në Koman, në një udhëtim që zgjatë më pak se tre orë, […]

Tre musketierët sonte në Shesh

Mbrëmjen e djeshme u bë një koncert madhështor për hapjen e Sheshit Skënderbej, ndërsa sot ka një tjetër surprizë. “Mos i thuaj askujt: Ka qene nje fundjave fantastike per Tir❤️nen por ende ska mbaruar. Shihemi sonte ne Sheshin Sk?nderbej me ‘3 Musketjeret’, Elton Deda, Aleksander Gjoka dhe Redon Makashi, ora 20:30.”, shkruan Erion Veliaj në […]

Përse disa këngë na ngelin në mendje

Të gjithë ne e kemi përjetuar sindromën e këngës së fundit. E dëgjojmëdisa herë, deri sa kënga na ngel në mendje dhe nuk dimë se si ta heqim që aty. Hulumtuesit e Universitetit Durham tregojnë se disa këngë kanë më shumë mundësi të qëndrojnë me ne duke u bazuar në përmbajtjen e tyre melodike. Rreth […]

Hiking, Freskim Tek Syri i Ciklopit

Super Fundjave argetuese po na pret. Të gjithë për hiking dhe aventurë. Nese akoma se ske marr leje nga puna beje dhe kete fundjave #Eja me #Ne . Ecovolis Biketour kesaj rradhe ka vendosur te largohet larg Tiranes per te kaluar disa ore c’lodhese ne Syrin e Ciklopit… 30 min me Buss nga Tirana ne […]

Zbulohen rrënojat e një vendbanimi të hershëm në afërsi të Korçës

Gjatë punimeve për pastrimin dhe sistemimin e korridorit të kalimit përgjatë gjurmës së Gazsjellësit Trans Adriatik, TAP, në afërsi të fshatit Turan, në Korçë, u zbuluan rrënojat e një vendbanimi të hershëm. Sipas vlerësimeve paraprake nga ekspertët e trashëgimisë kulturore, mendohet se bëhet fjalë për një vendbanim i cili daton që nga periudha e hershme […]

Ngjitet në Skenën e Jazz Club kantautori i mirenjohur Orges Toce

Orges Toce Acoustic Solo – Ngjitet te Skena-Jazz Club kantautori i mirenjohur Orges Toce. Vjen nga Austria me nje eksperience dhe sharm krejt profesional,viziton Shqiperine vendin e lindjes Tiranen me nje tur koncertesh,performon dhe te Skena-Jazz Club stilin e tij rrebel sarkastik bashkangjitur me nje muzike dhe ze te vecante duke prekur nuanca Blues&Jazz Tek […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).