Art & Kulturë

Mirela Kumbaro zgjedh për vogëlushët në shtëpi “Libri i Gabimeve”

Shumë figura të njohura përfshirë edhe politikane, kanë zgjedhur që në këto ditë të vështira të lexojnë për fëmijët, në këtë situatë në të cilën po kalon vendi. Përmes rubrikës “lexoj për ty”, ish ministrja e Kulturës dhe aktualisht deputete e Partisë Socialiste, Mirela Kumbaro ka zgjedhur të lexojë përmes një video të publikuar, për […]

Rizoto me pulë dhe borzilok

Përveçse një vakt i shpejtë, do të bëhet dhe shumë i preferuar për pjesëtaret e tjerë të familjes Përbërësit: ▪ 250 gr oriz për rizoto ▪ 1 file pule ▪ borzilok ▪ domate të thara vaj ulliri ▪ kripë, ▪ piper ▪ gjalpë ▪ djathë parmigiano ▪ lëng pule ose perimesh ▪ 4 thelpinj hudhra […]

Ministria e Kulturës argëton fëmijët nga shtëpia përmes lojës dhe objekteve historike

Ministria e Kulturës i ka bërë ftesë të vegjëlve, të apasionuar të historisë të bëhen pjesë e lojës së skicave. Ministria e Kulturës, përmes publikimi të një skice, i ka bërë ftesë të vegjëlve, të apasionuar të historisë të bëhen e pjesë e lojës, duke e ngjyrosur. “Të dashur miq të vegjël të Muzeut Historik […]

Si të forconi imunitetin

Ka mënyra për ta mbajtur sistemin imunitar në funksionin me optimal të mundshëm. Një nga mënyrat më të mira për të qenë i shëndetshëm është padyshim mënyra e të ushqyerit. Kjo për shkak se sistemi imunitar mbështetet në një furnizim të qëndrueshëm të ushqyesve. Për një dozë fillestare të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve që forcojnë […]

Monika Kryemadhi pranon sfidën, shfaqet duke bërë pompa në Instagram

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është bërë pjesë e sfidës më të re në rrjet ku njerëzit etiketojnë një personazh dhe e ftojnë të tregojnë në rrjetet sociale detaje nga jeta e përditshme. Kryemadhi ka pranuar sfidën e ‘shpallur’ ndaj saj nga Daut Haradinaj, ndërsa paraqitet në banesën e saj duke larë enët duke bërë […]

Vizitë virtuale në Muzeun Etnografik të Beratit

Në kushtet e vetizolimit në shtëpi që është përfshirë vendi, si masë mbrojtje kundër përhapjes së virusit COVID-19, ministrja e Kulturës Elva Margariti sugjeron që qytetarët dhe artdashësit të vizitojnë nga shtëpia, virtualisht, dy skica të realizuara nga turistët, pasi kanë vizituar Muzeun Etnografik në Berat. “Këto dy skica janë realizuar nga turistët, pasi kanë […]

Si t’i përdorim farat e kungullit

Tuli i kungullit është vërtet i shëndetshëm dhe premton të mos ju shtojë në peshë, ama farat e tij janë kuruese të aq sëmundjeve, sa është mëkat t’i hidhni poshtë! Prandaj vini veshin asaj çfarë specialistët e laboratorëve dhe mjekësisë kanë zbuluar, në mënyrë që t’i merrni më të mirën kësaj vjeshte. 100 gram fara […]

Çfarë duhet të blejmë në mars?

Do të gjeni më poshtë disa sugjerime se çfarë nuk duhet të mngojç këtë muaj në tryezën tuaj. Perimet e marsit Shparguj, brokoli, karçof, karota, çikore, produkte deti, finok, sallatë jeshile, patate të reja, spinaq dhe lakra. Këto janë produktet që duhet të hyjnë menjëherë në listën e pazareve të marsit. Shpargujt janë pak kalorikë dhe kanë aftësi […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).