Art & Kulturë

Artistët, dedikim prekës për sakrificën e bluzave të bardha përballë koronavirusit

Këngëtarë, instrumentistë, futbollistë, artistë dhe gazetarë sollën sot ndryshe “Kënga e mjekut”, të kompozuar nga Agim Prodani në 1963 dhe të kënduar nga artistja e madhe Anita Take. Kjo këngë tingëllon sot më bukur se kurrë në këto ditë të vështira jo vetëm për mjekët shqiptarë, por edhe ata në botë që po përballen me […]

S’ke punuar ndonjëherë nga shtëpia dhe kjo situatë të ka çoroditur? Ja 8 veprimet që duhet të bëni

Pandemia e Covid-19 ka bërë që shumë prej nesh të punojnë nga shtëpia. Në qoftë se kjo është një eksperiencë e re për ty, atëherë këto “sekrete” do të të ndihmojnë të jeni produktiv dhe të ruani ekuilibrin, punë-jetë e përditshme. Respektoni një program ditor dhe orar fiks. Ndërtoni një program ditor me proceset e […]

Gati aplikacioni online, vetëm një person nga familja lejohet për të bërë pazar

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se është gati aplikacioni online ose me sms për leje-daljen e vetëm një personi nga familja për të bërë pazar. “Njësoj si javën e shkuar, nga ora 13:00 nesër deri të hënën 05:00 të gjithë në shtëpi dhe të gjithë qepenat mbyllur”, tha Rama. Ndërkohë Rama tha se “nga e […]

Nisma “Solidaritet përballë pandemisë” dhe presidenti i Akademisë Kult në Top Talk

Dje në orën 15:30 në emisionin Top Talk ishte i ftuar Z.Ylli Sula, CEO i Çelësi Media Group dhe presidenti i Akademisë Kult, për të diskutuar rreth iniciativës së Solidaritetit dhe se si bizneset po bëhen bashkë për të ndihmuar familjet shqiptare në këto ditë të vështira. Një numër gjithnjë në rritje biznesesh janë solidarizuar […]

Si të shmangim stresin? Dr. Fleura Shkëmbi, na tregon disa teknika në kushte shtëpie

Nga Dr. Fleura Shkëmbi, Psikologe klinike dhe Hipnoterapiste/ Shpesh situatat dhe mendimet që na bëjnë të ndihemi të stresuar dhe tensionuar na duken të pakapërcyeshme dhe më të mëdha nga sa janë në realitet. Ne priremi ta zmadhojmë stresin kur e mendojmë më shumë seç duhet. Në këtë paraqitje ne dukemi të vegjël dhe pa […]

BIZNESI SHQIPTAR SOLIDARIZOHET ME POPULLIN SHQIPTAR

  Kjo nismë e Yellow Pages Albania, Portalit të Biznesit Shqiptar dhe Çelësi, Portalit më të madh të njoftimeve në botën shqiptare prej më shumë se 22 vitesh, fton të gjithë bizneset të tregojnë mbështetjen e tyre për shqiptarët në këto kohë të vështira. INICIATIVA PËR SOLIDARITETIN E BIZNESEVE Ftojmë bizneset të publikojnë shërbimet dhe […]

Spinaq në furrë me kërpudha dhe beshamel

PËRBËRËSIT: 500 g spinaq, 300 g kërpudha, 1 qepë e kuqe, 100 g pançetë, 500 ml beshamel, 100 g djathë kaçkavall kripë, piper, gjalpë. PËRGATITJA: Skuqim pançetën në tigan, derisa të humbasë të gjithë yndyrën,shtojmë qepën e prerë hollë dhe vazhdojmë kaurdisjen. Pastrojmë dhe presim kërpudhat në feta dhe i shtojmë te qepa dhe pançeta. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).