Art & Kulturë

mistere shkencore

5 mistere shkencore te shekullit 21

5. Perse Flejme
Ne pamje te pare duket nje peytje me nje pergjigje te thjeshte “flejme per te rikuperuar energji”, por sipas disa shkencetareve dhe neurologeve, trupi dhe truri yne mund te rikuperoje emergjite e humbura edhe gjate nje pushimi te shkurter. Shume shkencetare mbeshtesin idene se gjumin e perdorim per te fshire ose mbajt eksperiencat qe kemi kaluar gjate dites. Gjumi eshte sakrifica qe truri yne kryen per te mesuar.

4. Cfare eshte Materja e Zeze
Nuk e dime cfare pamje ka, nuk e veshtrojme dot, por ajo perben 26% te materies ne univers. Qe nga hipoteza e hedhur ne 1922 nga astronomi hollandez Jacobus Kapteyn, ne kemi mesuar per ekzistencen e keasj materje duke analizuar bashkeveprimin qe ajo ka me materie te tjera. Pavaresisht ketyre, materja e zeze bazhdon te jete e padukshme per ne, momentalisht/

3. Si u krijua Universi
Duke pare se behet fjale per nje pike fillese 14 miliard vjet ne te shkuaren, te thenit me saktesi sesi u krijua universi eshte pothuajse e pamundur. Ka disa teori sesi universi mund te kete filluar dhe me e famshmja nder to eshte teoria e shperthimit te madh ose “Big Bang Theory”. Shume njerez e keq-interpretojne kete teori dhe kur mendojne per te u vjen parasysh nje shperthim gjigand, por kjo nuk eshte e sakt. Kjo teori nuk thote se pati nje shperthim te madh ne hapsire, por nje fillim dhe rritje graduale e materies nga nje pike shume e dendur. Cfare ka pasur para ketij eventi, ajo eshte dicka qe shume shkencetar besojne qe ne nuk do ti japim asnjehere pergjigje.

2. A ekzistojne Alienet inteligjent
Si njerez ne kerkojme kontakt, cofte kjo me njeri-tjetrin apo me kafshe, por gjithmone kemi kerkuar dicka tjeter te barabarte ne inteligjence me ne, pse jo edhe me lart. Pervec teorive konspirative, deri tani nuk kemi arritur te pikasim jete tjeter inteligjente ne univers. Nje teori e re hedh idene se kjo vjen per shkak se jemi shume heret. Shume shkencetar mendojne se ne jemi nga rracat e para inteligjente ne galaksine tone dhe qe gjallesat e tjera ne planete te larget te arrijne stadin tone te inteligjences duhet te kapercejne te njejtat veshtiresi si ne dhe te kene pak apo shume te njejtat kushte klimaterike dhe sociologjike. Teoria tjeter eshte se nuk jemi te vetem ne univers, por jemi aq te prapambetur teknologjikisht sa nuk kemi sesi te komunikojme me nje rrace e cila ka nje zhvillim shkencor prej mijera vitesh perpara nesh.

1. Cfare ka brenda nje vrime te zeze
Vrimat e zeza jane objektet me te mistershme ne univers, tani per tani. Vrima e zeze krijohet kur materia tkurret ne nje hapsire shume te vogel. Materia behet aq e dendur saqe masa e saj mund te jete e barabarte me ate te miliona diejve. Ne mind te veshtrojme gjithcka perrreth vrimes se zeze dhe materien qe graviteti i saj terheq, por nuk kemi sesi te veshtrojme brenda saj, pra pertej ngjarjes se horizontit “event horizon”. ngjarja e horizontit eshte pika ku asgje nuk mund ti shpetoje terheqjes se vrimes se zes, madje as drita. Pra graviteti eshte aq i dendur saqe edhe po te levizesh me shpejtesine e drites nuk shpeton dot. Disa mendojne se nese arrin te futesh ne nje vrime te zeze do dalesh ne nje pjese tjeter te universit, disa te tjere mendojne se vrimat e zeza jane porta ne nje univers tjeter, Shume shkencetar mendojne se vrimat e zeza jane universe te tjera dhe se vete universi une eshte brenda nje te tille.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).