Art & Kulturë

MIK festival, në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço

MIK Festival hap dyert sot në Korçë në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço. Në një koncert e kumtesë kushtuar rrugëtimit të saj artistik, rijetëzohen në pak minuta vepra e saj. Mbrëmja kushtuar artistes Tefta Tashko Koço vjen nga Arlinda Morava, Klejda Tare, Zhulieta Sheremeni, Xhoi Mançe dhe Kristo Sherko. Ndërsa kumtesë nga Pandi Bello, Koncerti […]

“Udhëtim në Italinë e pakicës”, libri që flet për gjuhën e arbëreshëve në Itali

“Jemi duke u zhdukur” është një libër që tregon pakicat gjuhësore, një udhëtim nga Salento në Monte Rosa, në vendet e pakicave italiane gjuhësore, vende ku gjuha amtare nuk është italiane. Midis këtyre minoriteteve edhe ai Arbëresh, bën të ditur Ambasada e Shqipërisë në Itali nëpërmjet një postimi në Facebook. Në rreth 6 shekuj nga […]

Balloon Dart & Ring Toss

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë dhe Coca – Cola Albania vijnë përsëri sëbashku për të gjallëruar pasditet e verës. Pas aktiviteteve sportive te Sheshi Rekreativ te “Sitki Çiço” sjellim më 3 Gusht nga ora 19:00 dy nga lojrat më të dashura për fëmijët: Balloon Dart & Ring Toss. Pasditet e nxehta të […]

Dino Merlin me koncert në Budva

Këngëtari Dino Merlin do të mbajë koncert në Budva. Me datë 5 gusht, Dino Merlin do të mbajë koncert në Top Hill në Budva. Çmimi i biletave sillet nga 15-25 euro për këtë koncert. Dino Merlin filloi karrierën e tij muzikore me rock band Merlin, albumin e tij debutues Kokuzna vremena e publikoi në vitin […]

Sazan Karaburun ku argetimi nuk njeh kufi

Aventurat tona nuk mbarojneLargohuni larg zhurmes se qytetit per 1 dite Eksplorimi i Ishullit e Sazanit, dhe Karabrunit me anije Per vetem 2700 leke per person, Nisemi me date 29 Korrik per rezervime kontaktoni 04 22 33 419 /  067 20 82 915 Ne cmim perfshihet: Transporti ne dispozicion Tirane-Vlore-Tirane Gudia Detare ne parkun Kombetar, […]

Beach Volley

Federata Shqiptare e Volejbollit në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë e Agjencinë e Parqeve dhe Rekreacionit, sjellin më 25 Korrik në sheshin Skënderbej Mini – kampionatin e Beach Volley për fëmijë. Nga ora 10:00 do të keni mundësi të bëheni pjesë e atmosferës sportive të Tirana FanZone. Për një verë plot ritëm e adrenalinë.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).