Art & Kulturë

La prima volta (Netët e filmit italian)

Alberto është mjek në një shoqatë bamirësie, maniak ndaj rregullit, i ndarë prej dhjetë vitesh dhe tërësisht i dedikuar emocionalisht dhe shpirtërisht – ndaj vajzës së tij pesëmbëdhjetë vjeçare, Bianca. Një ditë e ngjashme me ditët e tjera të jetës së tij, plotësisht e organizuar, metodike dhe e rregullt, vjen një rrufe në qiell të […]

Kangoo Jumping – Luaj Sitki Çiço

2 Korrik, ora 18:00, Sheshi Rekreativ te “Sitki Çiço” – Kangoo Jumping Rikthehen aktivitetet sportive te Sheshi Rekreativ te “Sitki Çiço”. Merr shokët dhe eja të kërcejmë e të hidhemi së bashku me “këpucët e kangurit”. Luajmë, argëtohemi e socializohemi me njëri-tjetrin. Kalendari i aktiviteteve: http://aprtirana.al/event/luj-sitki-cico/?instance_id=1244

Ëmbëlsirë me kajsi

Për këtë ëmbëlsirë ju nevojitet pak kohë Përbërësit: ▪ 1 kg kajsi të pastruara, ▪ 3 lugë sheqer të kafenjtë, ▪ 150 g grimca të kokrrave të tërshërës, ▪ 100 g miell, ▪ 100 g gjalpë të ftohtë, ▪ 100 g sheqer të kafenjtë ▪ 1 lugë mjaltë (livadhesh apo bagremi). Udhëzim: 1. Ngroheni furrën në […]

TravelNews: Shqipëria mes destinacioneve të vitit 2018

Revista zvicerane “TravelNews” që i dedikohet turizmit profesional dhe gjithë të apasionuarve pas udhëtimeve rendit Shqipërinë në kalendarin e saj të vendeve që duhen vizituar. Duke renditur disa prej vendeve më të veçanta të planetit me muajt më të përshtatshëm për t’i vizituar “TravelNews” e lidh Shqipërinë me muajin qershor në një artikull që i […]

Shqipëria e viteve ’90

Fotografi, antropologu, albanologu dhe studiuesi austriak Robert Pichler është rikthyer në Shqipëri me një ekspozitë të rrallë fotografie. Në Gjirokastër, në muzeun Kadare, ai ndau me publikun imazhe të forta të jetës në fillimin e viteve në ‘90 kohë kur sapo ishte përmbysur regjimi komunist dhe tranzicioni reflektonte një kaos social gjithandej. Gjirokastra, Kurveleshi, fshatrat […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).