Art & Kulturë

mistere shkencore

5 mistere shkencore te shekullit 21

5. Perse Flejme Ne pamje te pare duket nje peytje me nje pergjigje te thjeshte “flejme per te rikuperuar energji”, por sipas disa shkencetareve dhe neurologeve, trupi dhe truri yne mund te rikuperoje emergjite e humbura edhe gjate nje pushimi te shkurter. Shume shkencetare mbeshtesin idene se gjumin e perdorim per te fshire ose mbajt […]

Zbulimi i madh nga NASA: Plot 95 planetë të rinj

Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e 95 botëve pas studimit të 275 kandidatëve të mundshëm. Teleskopi Kepler ka gjetur mijëra kandidatë për t’u vlerësuar si planetë kur u lancua gati një dekadë më parë. Por […]

Zgjidhet misteri: Çfarë ekzistonte në univers përpara shpërthimit të Big Bang? (VIDEO)

Fizikanti dhe profesori i famshëm Stephen Hawking, ka eksploruar nëpër shkencën e kohës për të dhënë disa detaje mjaft interesante mbi universin, gjatë një interviste televizive që u transmetua në National Geographic Channel. Hawking bëri një deklaratë shokuese teksa ishte duke folur për shpërthimin e Big Bang që krijoi edhe planetin Tokë. “Kushti i kufirit […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).