Art & Kulturë

OPERA SOUL

Cikël koncertesh Recitale – Solistike Protagonistët e koncertit të radhës të ciklit recital “Opera Soul”, ju mirëpresin në 8 Qershor ora 19:00 në Muzeun Historik Kombëtar për të shijuar një mbrëmje nën tingujt e muzikës së kompozitorëve Mahler dhe Dvorak.

Opera “Semiramide” transmetohet live nga New York në Cineplexx

Sezoni 2017/2018 është çelur në Metropolitan Opera në New York. Pas më shumë se 25 vitesh që nuk luhet në MET, opera e Rossin-it “Semiramide” do të shfaqet këtë të shtunë live në qytetin e New York-ut. Publiku shqiptar do të ketë mundësi që ta ndjekë këtë opera në një transmetim të drejtpërdrejtë që e […]

Kadare ndjek nga afër performancën e Ramë Lahajt në Paris. Ja statusi që shkroi tenori

Familja e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ka ndjekur shfaqjen e tenorit të njohur shqiptar, Ramë Lahaj që po mbahet në Operën Kombëtare të Parisit. Ramë Lahaj përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë emocionet e tij për pjesëmarrjen e familjes së shkrimtarit në shfaqje dhe ka falënderuar familjen Kadare për ftesën […]

Me rolin e Alfredos, Ramë Lahaj do të ngjitet në skenën e Operës Kombëtare të Parisit

Tenori shqiptar Ramë Lahaj do të prezantohet me shfaqjen “La Traviata” të Giuseppe Verdi në Operën Kombëtare të Parisit. Kjo shfaqje operistike do të ngjitet me premierë më 2 shkurt. Vetë Ramë Lahaj ka njoftuar se kjo shfaqje operistike është realizuar me regji të Benoit Jacquote dhe me dirigjent Dan Ettinger. Ramë Lahaj në këtë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).