Art & Kulturë

Nxitje turizmit/ 5 mijë bileta falas për Muzeun Arkeologjik dhe Amfiteatrin në Durrës

Kryetarja e bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako dhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit për “Nxitjen dhe promovimin e turizmit kulturor në Muzeun Arkeologjik dhe Amfiteatrin, Durrës, nëpërmjet hyrjes pa pagesë”. Në bazë të marrëveshjes, ministria i ofroi bashkisë Durrës 5000 (pesë mijë) bileta me vlerë zero, për periudhën 23 qershor […]

“Muzeu im”, ftesë për të paraqitur trashëgiminë kulturore familjare

Shumë familje shqiptare ruajnë me fanatizëm objekte të trashëgimisë materiale, si veshje popullore, qëndisma, bizhuteri, orendi shtëpiake, vegla pune etj. Duke u nisur nga ky fakt, Muzeu Historik Kombëtar fton të gjithë zotëruesit që t’i prezantojnë këto objekte tek faqja e institucionit duke u bërë kështu pjesë e projektit “Muzeu im”. “A keni ndonjë unazë […]

Ministria e Kulturës argëton fëmijët nga shtëpia përmes lojës dhe objekteve historike

Ministria e Kulturës i ka bërë ftesë të vegjëlve, të apasionuar të historisë të bëhen pjesë e lojës së skicave. Ministria e Kulturës, përmes publikimi të një skice, i ka bërë ftesë të vegjëlve, të apasionuar të historisë të bëhen e pjesë e lojës, duke e ngjyrosur. “Të dashur miq të vegjël të Muzeut Historik […]

Shërbim i ri i biletave online për muzetë dhe jo vetëm

Vizitorët që zgjedhin Shqipërinë si destinacion turistik tashmë do të kenë mundësinë të vizitojnë dhjetë muze dhe site të trashëgimisë tonë kulturore duke rezervuar biletat online. Shërbimi i ri i biletarisë on line u prezantua sot nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti së bashku me kreun e Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan Të Zhvillimit Michael Granoff. […]

“Muzeu Lëvizës” udhëtoi pranë nxënësve në Petrelë

“Muzeu Lëvizës” sot udhëtoi pranë nxënësve në Petrelë. Një autobus i zakonshëm u kthye në një ekspozitë ku nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Haki Shehu” u njohën me historikun e disa prej objekteve të trashëgimisë kulturore. Ekspozita e “Muzeut Lëvizës” përmbante riprodhime nga koleksionet muzeore të ruajtura në fondet e Muzeut Historik Kombëtar, të cilat i […]

Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë kthehet në muze

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave shqipe, shtëpia e të cilit shumë shpejt do të jetë një muze për t’u vizituar nga qytetarët e Tiranës dhe turistët që vizitojnë kryeqytetin. Pas vendimit të Këshillit Bashkiak, bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me arkitekten […]

Hapet muzeu me vëllimet më të rralla dhe të moçme të trashëgimisë shqiptare në kryeqytet

Një muze i ri do të çeli dyert më 20 maj, me rastin e Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut në kryeqytet. Këtë e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në Facebook, ku u ka sugjeruar të gjithë njerëzve që të shkojnë ta vizitojnë. “Një rrugëtim i ri muzeal, me vëllimet […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).