Art & Kulturë

MetroSounds te Teatri Metropol

Vjen edicioni i dytë të MetroSounds, produksioni më i ri i Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana në bashkëpunim me Ballkan World Music Management. “MetroSounds” – një festival muzikor i cili do të shtrijë programin e tij nga data 1-20 Shkurt në sallën Shekspir të Metropolit. Programi i MetroSounds 2 përbëhet nga një përzgjedhje artistike […]

“Njëlloj si ti” në Teatrin Metropol

Teatri Metropol ka zgjedhur të përdorë fuqinë e kukullave për të sjellë një eksperiencë të paharrueshme edukative, ku mësojnë dhe informojnë fëmijët mbi shqetësimet dhe dallimet sociale, duke u dhënë atyre aftësitë që ata kanë nevojë për të qëndruar të sigurt dhe të shëndetshëm. “Njëlloj si ti” është një produksion për fëmijë i Teatrit Metropol, […]

Giardini Di Plastica nga Teatro Koreja

Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana, me mbështetjen e Instituti Italian i Kultures dhe në bashkëpunim me Teatro Koreja nga Lecce – Italy, sjellin për të parën herë në Tiranë për publikun e vogël e të madh shfaqjen teatrale “GIARDINI DI PLASTICA”, produksioni spektakolar i Koreja, i cili do të nxisë fantazinë dhe imagjinatën e […]

Muzikal për fëmijë tek Teatri Metropol, “Të mirësjellshmit”

Banda më e re muzikore në qytet “Të mirësjellshmit” e formuar nga disa artistë të rinj, performuan rreth një orë vetëm për fëmijët të dielën tek Teatri Metropol. Teksti dhe regjia e muzikalit dedikuar fëmijëve është realizuar nga Elona Hyseni. Muzika e realizuar nga All in Band, u këndua nga Amri Hasanlliu dhe Sara Koçi. […]

Më 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest

Në datat 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest festivali i teatrit me fokus në veprën shqiptare të arkivit. Veprat që do të vihen në skenë: • ‘Kryet e hudhrës ‘– komedi e shkruar nga Kristë Berisha, regjia nga Sonila Kapidani • ‘Rrajët lëvizin’ – dramë e shkruar nga Ernest Koliqi, regjia nga […]

Audicion tek Teatri Metropol

Teatri Metropol shpall audicionet në dt. 22 Qershor, ora 17:00 për rolet në veprat nga dramaturgjia shqipe që do të vihen në skenë në festivalin #MetroFest2018 Veprat janë: • ‘Kryet e hudhrës ‘– komedi e shkruar nga Kristë Berisha, regjia nga Sonila Kapidani • ‘Rrajët që lëvizin’ – dramë e shkruar nga Ernest Koliqi, regjia […]

Qiell i Heshtur

Teatri Metropol rikthen në skenë: “Qiell i Heshtur” nga Loren Gunderson Rikthehet për vetëm dy fundjava shfaqja më e suksesshme e sezonit të parë të 2018 në Metropol, “Qiell i Heshtur”. Këmbëngulja, energjia, pasioni dhe vizioni e bëjnë një vajzë nga Bostoni të ndjekë ëndrrën e saj. Historia mahnitëse e jetës së astronomes Henrieta Levit, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).