Art & Kulturë

FOTO/ Publikohet vula e akteve shtetërore të Gjergj Kastriot Skënderbeut

Ditën e sotme, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook, vulën e akteve shtetërore në nder të heroit kombëtar Skënderbeut. “MIRËMËNGJES dhe me këtë imazh spektakolar të vulës së akteve shtetërore të Gjergj Kastrioti Skënderbeut (që mund ta kundroni sot në sallën e krijuar enkas në Pallatin e Kongreseve, […]

Zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar sot ligjin për gjuhën shqipe.  Me 69 vota pro, gjuha shqipe do të jetë gjuhë zyrtare në këtë vend, edhe pse pati shumë debate. Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, edhe pse jo zyrtarisht, ka ekzistuar prej vitesh, ku tabelat e rrugëve dhe sinjalistikat në këtë vend, janë përkthyer edhe […]

Rai Arte: Edi Rama, kryeministri artist

Portali i kanalit “Rai” në Iltali, “Rai Arte”, që trajton temat e artit dhe kulturës, i ka kushtuar një hapësirë të veçantë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Edhe biseda me kreun e qeverisë është jashtë kontekstit politik, e fokusuar te lidhja e tij me artin dhe kulturën. Fillimisht, në artikull shkruhet një histori e shkurtër […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).