Art & Kulturë

Dua Lipa fiton dy çmime Grammy

Dua Lipa ka bërë krenarë gjithë shqiptarët, duke fituar dy çmime në eventin më të madh muzikor Grammy Awards.

Ylli i popit rrëmbeu çmimin “Best New Artist” në 61-vjetorin e Grammy dhe çmimin “Best Dance Recording” për këngën e saj “Electricity” në bashkëpunim me Silk City dhe Diplo e Mark Ronson.

Ndërsa u ngjit në skenën gjigante mbrëmjen e së dielës (10 shkurt) për të pranuar çmimet Dua tha, “falenderoj fansat e mi që më lejuan të isha versioni më i mirë i vetes sime”.

Dua ishte nominuar në dy kategoritë dhe tek të dyja arriti të rrëmbente çmimet.

Në kategorinë “Best New Artist”, Dua u përball me shumë këngëtare, përfshirë bashkëatdhetaren e saj Bebe Rexha, e cila nuk arriti të fitonte, edhe pse u nominua në dy kategori.

Por 23-vjeçarja arriti që t’i mundë dhe la pas Chloe dhe Halle, Luke Combs, Greta Van Fleet, H.E.R., Margo Price, Bebe Rexhën dhe Jorja Smith.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).