Art & Kulturë

10 fotot finaliste të konkursit “Bujqësia dhe Turizmi”

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, (MBZHR) publikoi sot 10 fotografitë finaliste nga 117 pjesëmarrëse, në edicionin e dytë të konkursit fotografik “Bujqësia dhe turizmi”, organizuar nga programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Rural” (SRD), në bashkëpunim me FUJIFILM Albania.Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ftoi publikun për të zgjedhur së bashku fituesit. Këta të fundit do […]

Festa e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanice në Fushë Studën

Në listën e parqeve të shumta natyrorë të vendit, Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë afër qytetit të Librazhdit ende nuk është mjaftueshëm i njohur. Një nga shkaqet kryesore lidhet me faktin se ky park ka qenë një zonë e ndaluar kufitare përgjatë gjysëm shekulli të diktaturës komuniste. Ishte pikërisht kjo mbyllje, që sot përbën dhe një nga […]

Destinacion turistik rinor i fundjavave është kjo krahinë!

Çermenika është një krahinë pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, që ka një pozicion gjeografik dhe klimë mjaft të favorshme për zhvillimin e turizmit malor. Ajo është e gjendur mes malesh të larta, të cilat janë të mbuluara me pyje të mëdhenj shekullorë, lëndina, livadhe, pemë të larta, shpella karsike, liqene akullnajorë, burime me ujë të […]

Qelëza destinacion i ri turistik

Fshati Qelëz, i përfshirë në programin e “100 fshatrave” do t’i nënshtrohet një studimi të hollësishëm, për të cilin janë angazhuar studentët më të mirë të arkitekturës. Kreu i bashkisë, Gjon Gjonaj priti sot në qytetin e Pukës, profesorë dhe studentë, të cilët janë angazhuar në studimin e zonës së Qelëzës, si një atraksion i […]

Thesaret e fshehura të Shqipërisë

Vrapues profesionist nga shumë vende të botës nën logon “Thesaret e fshehura të Shqipërisë” arritën ditën e djeshme në Peshtan. Vrapuesit do të akomodohen në Peshtan në shtëpitë e banorëve dhe nesër do të vazhdojnë rrugëtimin në zemër të Zagories, duke vazhduar më pas në Libohovë Mesopotoam deri në Butrint. Këtë vit në Tepelenë ka […]

“Expressen.se”: Shqipëria një prej destinacioneve më të pëlqyera në 2018

Shqipëria është një prej destinacioneve më të pëlqyera këtë vit. Një vend me një transformim shumë të shpejtë që ka kaluar nga rreth 50 vite diktaturë, në një kaos që e përfshiu në vitet 90’ deri në destinacionin fantastik, shumë të lirë të Mesdheut, shkruan e përditshmja suedeze “Expressen.se” në një reportazh ku zbulon Shqipërinë. […]

Ulëza, atraksioni i ri turistik në Shqipëri

Ulëza, një vend jo larg Tiranës, tek vendi i quajtur rrethi i Matit është atraksioni më i ri turistik në Shqipëri. Me investimet e reja të Qeverisë, ky vend tashmë po tërheq turistë nga gjithë bota. Për t’u bindur shikojeni vetë fotografitë mahnitëse të këtij vendi, pamje këto të cilat shihen nga një video promovuese […]

Super Adrenaline ,Super Destinacion

Shala River Magic Let’s open the tourist season with one of the most beautiful destinations in Albania. Welcome everybody and it will be the most beautiful day of your life because the magic of the Alps and the Crystal Water, the Wonders We will visit, will make this trip a different day. Departure – Palace […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).