Art & Kulturë

Kjo është aktorja shqiptare që për herë të parë luajti teatër më 1919-n

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka ndarë me publikun në “Muajin e Teatrit” dhe në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, pak histori nga aktoret e para, që u ngjitën në skenën shqiptare. “Ishte viti 1919, kur në qytetin e Shkodrës luhej drama “Erminja e Vorfën”. Ishte e zakonshme për kohën, që edhe […]

Aktorja e njohur shqiptare sjell për lexuesin shqiptar romanin e saj të parë, ’15 ditë prilli’

“15 ditë prilli” është romani i parë i Anisa Markarian, aktore, skenariste dhe shkrimtare e mirënjohur shqiptare. Krijimtarinë në letërsi e kinematografi Anisa e shpreh që në rininë e hershme. Disa nga tregimet e saj të para u botuan në vëllimet Stina e gonxheve (përzgjedhje me proza nga autorë të rinj, Sh. B. Naim Frashëri, […]

Ja cila aktore do ta luajë rolin e kukullës barbie

Margot Robbie do të shkëlqejë si Barbie në filmin e ri rreth kukullës ikonë. Ylli i ‘The Wolf Of Wall Street’ dhe ‘Suicide Squad’ gjithashtu do jetë producente e projektit të madh, që do vijë si bashkëpunim midis studios së filmit të Hollywood, Warner Bros dhe prodhuesit të lodrave Mattel. 28-vjeçarja tha se ishte e […]

Ja pse u nda çifti i famshëm!

Dje dy akotrët e famshëm Channing Tatum dhe Jenna Deëan njoftuan me anë të një deklarate në rrjetet sociale se do t’i japin fund martesës së tyre pas 9 vitesh së bashku. Sot mësohet se arsyeja e ndarjes është karriera e suksesshme e Tatum, vëmendja që ka nga vajzat në industri dhe problemet me alkoolin. […]

Eliza Dushku tashmë edhe producente, realizon filmin mbi piktorin e famshëm amerikan

Aktorja e famshme me origjinë shqiptare, Eliza Dushku dhe vëllai i saj Nate Dushku, kanë prodhuar një film mbi fotografin e njohur amerikan Robert Mapplethorpe. Nën regjinë e Ondi Timoner, ky film i dedikohet një prej fotografëve më të diskutuar në historinë amerikane. Premiera e filmit do të bëhet në prill, gjatë festivalit të njohur […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).