Art & Kulturë

FOTO/ Margarita Xhepa e Roza Anagnosti teksa recitojnë vargje për heroin Zaho Koka

Disa fotografi të rralla nga aktivitetet e hershme të dy aktoreve të famshme shqiptare, Roza Anagnosti e Margarita Xhepa, janë publikuar kohët e fundit.

Në këto foto, aktoret shihen teksa po recitojnë disa poezi për partizanin dhe Heroin e Popullit, Zaho Koka, në fshatin Vuno të Himarës.

Zaho Andon Koka lindi në Vuno dhe spikati si një luftëtar i zoti në Luftën Antifashiste Nacional Ҫlirimtare. Ai vdiq në emër të dashurisë, duke marrë plumbat e një autokolone gjermane, pasi qeveria i pushkatoi të dashurën e zemrës, partizanen Ramize Gjebrea.

Fotot marrë nga Tema.net

 

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).