Art & Kulturë

“Mik Festival” në Korçë

Një dedikim për gratë e para piktore, motrat Zengo. Do të jenë pasardhësit e tyre, Papadhimitrët, një familje muzikantësh që do të hapin mbrëmjet artistike të edicionit të dytë të “Mik Festival”, ideuar nga sopranoja Inva Mula. Takimi i radhës me publikun korçar e turistët në ditët e fundit të Korrikut duke nisur nga data […]

Tradita, historia dhe kultura e Elbasanit në Tiranë

Një atmosferë fantastike erdhi mbrëmjen e djeshme në Kalanë e Tiranë për qytetarët të cilët shijuan traditën, historinë dhe kulturën e Elbasanit. Bashkia e Elbasanit zgjodhi Kalanë e Tiranës për këtë aktivitet ku u promovua qyteti i Elbasanit dhe historia e tij. Elbasani u prezantua me këngë e valle, me fotografi të rralla të qytetit […]

Durrësit

Fituese e konkursit në Bienalen e Durrësit/ Pianistja e talentuar Laura Sulaj, dy koncerte në Spanjë

ATSH/- Maturantja durrsake Laura Sulaj ishte këto ditë protagoniste e dy koncerteve në Spanjë. Fituese e konkursit “Yjet e rinj”, që organizohet në kuadër të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” çdo dy vjet në Durrës, njëlloj si edhe bashkënxënësit e saj fitues në vitet e kaluara, pianistja e re ishte ftuar nga bashkëshortët Rediana dhe […]

Festimet për Ditën e Verës do të bëhen më 17 mars

Të dielën, datë 17 mars do të zhvillohen Festimet për Ditën e Verës në Tiranë. Një fundjavë e paharruar me 50 aktivitete për fëmijë dhe të rritur në Bulevardin “Dëshmoret e Kombit”, Sheshin Skenderbej, Liqenin Artificial, Sheshin Nënë Tereza, Pazari i Ri etj. Festa fillon në orën 10:00 të mëngjesit, për të vazhduar gjatë gjithë […]

Koncert tek Pazari i Ri

Ambasada Austriake ne Tirane, Bashkia Tirane, Njerez dhe Ide, Porsche Albania ne bashkepunim me TID Tirana sjellin Koncertin e Kusimanten ne Pazarin e RI!Grupi i sukseshmen Austriak “Die Kusimanten” perbehet nga tre muzikante: Marie-Theres Härtel – Viola, deeLinde- violonçel, Tamara Lukasheva- vokal te cilat do te performojne live me Date 20 Korrik ora 20:00 ne […]

VIDEO / NJËFIJEDRITË, nis fushata kundër diskriminimit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala ka nisur sot fushatën vetëdijesuese kundër diskriminimit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Fushata vetëdijesuese me sloganin NJË FIJE DRITË, është iniciuar me qëllim të ngritjes së vetëdijesimit të qytetarëve të Kosovës në thyerjen e paragjykimeve, luftimin e diskriminimit, stigmës, rritjen […]

FOTO/ Kush janë artistët e mëdhenj të kombit që Meta i vlerësoi si modele për fëmijët jetimë

Presidenti i Republikes, Ilir Meta në veprimtarinë e organizuar sot ne Presidence “Java e Fëmijëve pa përkrahje prindërore” solli si shembuj për fëmijet jetimë disa nga artistët tanë më të shquar të kombit shqiptar qe dolën nga kategoria shoqërore e fëmijëve jetimë. “Po sot shpreh nderimin më të thellë për personalitetet e jashtëzakonshme që dolën […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).