Art & Kulturë

Portokall apo mandarinë? Cili është më i mirë për shëndetin?

Mandarina dhe portokalli mund të duken njësoj, por kjo nuk do të thotë se ata janë të njëjtë. Ndërsa portokalli vendoset në krye të familjes së agrumeve, edhe pjesëtarë të tjerë meritojnë të njëjtën vëmendje. Midis tyre është mandarina, që në fakt është një varietet kinez. Ka disa dallime të rëndësishme mes dy frutave që […]

Kur punëdhënësit vërejnë këto 10 gabime, nuk të punësojnë! Ja si t’i evitosh

“Punë, punë, natë e ditë, që të shohim pakëz dritë” Për Naim Frashërin e për gjithsecilin prej nesh, puna përfaqëson një aspekt të rëndësishëm të jetës sonë. Ndonjëherë procesi i punësimit mund të jetë “zemër-thyes”. Prej kompanisë në kompani, nga intervista në intervistë, pa ditur rezultatet e tyre, kjo situatë mund të bëhet stresuese për […]

Ja ç’të bëni me limonët e tepërt para se të prishen

Limonët janë një ndër agrumet më të përdorshme dhe të shëndetshme në tryezën tonë. Përdorimet e tyre janë të gjithëanshme, ndaj vendi i tyre nuk është kurrë i tepërt në kuzhinë. Por çfarë të bëjmë nëse kemi blerë një sasi të madhe limonësh, aq sa ata rrezikojnë të prishen pa i përdorur kurrë? Mos u […]

Pse duhet ta mbyllni kapakun e Wc-së

Mbyllja e kapakut të Wc-së është shumë e rëndësishme pas përfundimit të nevojave personale. Për fat të keq, jo të gjithë e bëjnë këtë. Pasi tualeti të jetë pastruar me ujë të bollshëm ju duhet të mbyllni kapakun menjëherë. Kjo pasi bakteret dhe mikroorganizmat patogjenë lëshohen në ajër. Ato mund të futen në flokë, rroba […]

Ceremonia e Hapjes: Ditët e Kujtesës 2020 – Edicioni i 5-të

Edicioni i pestë i DITËVE TË KUJTESËS hapet në 13 Shkurt pranë Hotel Tirana, me prezencën e organizatorëve, partnerëve, aktorëve lokal dhe ndërkombëtarë që punojnë në fushën e kujtesës, si dhe njerëzve të tjerë të interesuar në këtë tematikë. Gjatë ceremonies së hapjes, fjalimi kryesor me temë “Dhuna si fatalitet. Terrori Stalinist dhe viktimat e […]

Ja ç’ndodh nëse bashkohet brokoli me domaten

Bashkimi i brokolit me domaten krijon një ekstra mbrojtje ndaj kancerit të prostatës. Kjo vjen kur fuqitë antikancerogjene të likopenit të domates shoqërohen me borkolin. Këto perime shfaqin vlera mbrojtëse edhe kur ndahen nga njëri-tjetri. Por në një studim të vitit 2007 të Universitetit të Ilinoisit, disa shkencëtarë identifikuan se ky kombinim luftonte tumore tek […]

Çfarë ndodh nëse fëmija juaj konsumon shumë salçiçe

Salçiçet janë ushqimi i preferuar i miliona njerëzve, veçanërisht në Amerikë, ku shiten në formën e hot dog-ëve në evente dhe festivale të ndryshme. Disa hulumtime tregojnë se vetëm ditën e katër korrikut, çdo vit amerikanët i konsumojnë më shumë se 155 milionë salçiçe. Sidoqoftë, doktorët thonë se fëmijët që konsumojnë salçiçe kanë një rritje […]

Emri që i përshtatet fëmijës suaj sipas shenjës së horoskopit

Dashi (21 Mars- 19 Prill)  Si shenjë e parë e zodiakut, lindur në fillim të pranverës, një dash është plot me energji, vrull dhe entuziazëm. Vetëbesimi dhe pavarësia janë karakteristika të kësaj shenje. Janë konkurrues, të guximshëm, pasionantë dhe e dinë mjaft mirë se çfarë duan në jetë. Për një vogëlush dash duhet një emër […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).