Art & Kulturë

Shqipëria mikpret Greqinë gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 23-29 Maj, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Greke. Shfleto më poshtë për më shumë informacione mbi programin e Javës së Greqisë.

Shqipëria mikpret Amerikën gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 15-21 Maj, me rastin e 100 vjetorit të marrëdhënieve mes Amerikës dhe Shqipërise, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Amerikane. Pas çeljes së javës kulturore më datë 15 Maj përmes një mesazhi në media sociale nga Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, programi i Javës Kulturore vazhdon më datë […]

10 fotot finaliste të konkursit “Bujqësia dhe Turizmi”

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, (MBZHR) publikoi sot 10 fotografitë finaliste nga 117 pjesëmarrëse, në edicionin e dytë të konkursit fotografik “Bujqësia dhe turizmi”, organizuar nga programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Rural” (SRD), në bashkëpunim me FUJIFILM Albania.Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ftoi publikun për të zgjedhur së bashku fituesit. Këta të fundit do […]

Destinacione Turistike që Duhet të Vizitosh në Shqipëri 2020

Mediat japoneze i janë referuar Shqipërisë si një eksperiencë mahnitëse, me parqe, persona të kulturuar, e ku, sipas autorit, “Nëse jeni lodhur duke ecur, mund të porosisni një kafe ekspres ose një birrë në një kafene dhe të kënaqeni duke shikuar njerëzit që po kalojnë.” Shqipëria është një thesar i pazbuluar nga shumë të huaj […]

Turizmi shqiptar në median japoneze: Shqipëria eksperiencë mahnitëse, një vend ende i paeksploruar

A e njihni Shqipërinë?, pyet shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze, me një tirazh prej 10 milionë kopjesh. ”Shqipëria është një vend i vogël në Gadishullin e Ballkanit, në Europën Lindore. Shqipëria, që ka qenë një vend i izoluar për një kohë të gjatë, po […]

VIDEO / Arinjtë zbresin në Korçë e Pogradec

Teksa më shumë se 1.4 milionë njerëz në të gjithë botën janë sëmurur me virusin korona, Toka po “shërohet” dhe me hapa shumë të shpejta. Këto muaj kanë treguar edhe një herë se çfarë aftësie të mrekullueshme ka natyra për t’u rigjeneruar nëse ne i krijojmë mundësitë. Matjet e bëra tregojnë një ulje të konsiderueshme […]

Asnjë i infektuar me Covid-19 te ky fshat në Itali, ja pse

Banorët e Montaldo Torinese, një fshat në rajonin verior të Piedmont, në Itali, nuk janë prekur nga koronavirusi. Sipas The Guardian disa prej tyre besojnë se po mbrohen nga “uji i mrekullive” që sipas një legjende, kuroi ushtarët e Napoleon Bonapartit nga pneumonia. Montaldo Torinese ndodhet 19km larg Torinos, kryeqytetit rajonal ku të paktën 3658 […]

Foto/ Tirana sot!

Qetësi absolute, bosh. Kështu duket Tirana e zhurmshme sot më datë 13 Mars 2020. Shkaku është virusi më i ri që po qarkullon. Koronavirusi i mbylli të gjithë brenda. Të bëhemi të gjithë bashkê dhe të rrimë në shtëpi këto ditë.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).