Art & Kulturë

ODA HALITI

Thërrisni zjarrfikëset sepse ky Street Party do të jetë FLAKË! @pozitivecutz@ermalrodi@mrcool_300@[email protected]@odahaliti do të ndezin atmosferën e Tiranës për orë të tëra A jeni GATI? 20 Nëntor📍Rruga Pjetër Bogdani

ATOMIC FEELINGS

Make sure you’re well rested during the week, because we gonna dance a lot this weekend! ❤️‍🔥⚡️FRIDAY: Welcoming for the first time in Tunèl the new brand party @thedancinfamily with @tonymolla @positivecutz & @djsilo_⚡️SATURDAY: Our friends from @housenationamsterdam – Amsterdam 🇳🇱 are coming to make someee noiseeee!!!! 

NEPOTIK

EXPO + PROMONEPOTIK Nr.4 [ foto rasti ]17 Nëntor / 18:00 Përgjatë muajve të fundit, kemi punuar me artistë të rinj e me përvojë, entuziastë të fotografisë, dhe anëtarë të komuniteteve të ndryshme të interesuar të mësojnë dhe eksperimentojnë me mediumin e fotografisë analoge. Të pajisur me aparate dhe filma 35mm, reth 30 pjesëmarrës dokumentuan […]

GAZMEND LEKA

Të nderuar miq, Galeria FAB ka nderin t’ju ftojë në hapjen e ekspozitës personale të piktorit të mirënjohur GAZMEND LEKA “DHE YJET RRINË E VËSHTROJNË” Inagurimi: dt. 16 nëntor 2022, ora 19.00 Kohëzgjatja. 16 nëntor / 07 dhjetor 2022 Oraret 10.00 / 13.00 dhe 17.00 / 21.00 Galeria FAB / Universiteti i Arteve, Rruga Ibrahim […]

19 NËNTOR SHESHI AKADEMISË SË ARTEVE

S’ka si të mungojë muzika, që do të gjallërojë Tiranën këtë Nëntor! 🎤Artistët më të njohur të huaj dhe vendas ju presin për të kërcyer deri sa të mos i ndjeni më këmbët! 🔥 🤟🏻 E Shtunë, 19 Nëntor📍Akademia e Arteve⏰19:00 Bli biletat On-Sale tek gowild.al

AL SADU THURRJE TRADICIONALE

Gërshetat tradicionale të beduinëve Al-Sadu janë thurje nomade, me tezgjah të ngushtë, një teknikë e përdorur kryesisht nga gratë për të endur cohat e tendës dhe jastikët. Tradita e rëndësishme e punimit të qilimave, në Kukës, karakterizohet nga teknikat tradicionale të prodhimit të cilat përfshijnë kombinime të shumta të modeleve të ndryshme tradicionale. Është gërshetimi […]

GATIME TRADICIONALE EMIRATE

Ndarja e recetave mund të jetë një burim krenarie dhe një mënyrë e thjeshtë për të festuar trashëgiminë kulturore të dikujt me të tjerët. Ejani të shijojmë sëbashku gatimet tradicionale Emirate. 🥰

JAVA E KUZHINËS ITALIANE

Java e Kuzhinës Italiane në Botë, 14-20 nëntor 2022 Ambasada Italiane në Tiranë, në bashkëpunim me Italian Trade Agency (ITA), Institutin Italian të Kulturës dhe Konsullatën e Përgjithshme në Vlorë, kanë kënaqësinë të lançojnë edicionin e VII të Javës së Kuzhinës Italiane në Shqipëri, që do të mbahet nga 14 deri më 20 nëntor 2022. […]

NXJERRJA E PERLAVE

Nxjerrja e perlave ishte baza për themelimin e qyteteve si Dubai dhe Abu Dhabi në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ky aktivitet ndihmoi në lulëzimin e industrisë së vendit, ku shumë familje u zhvendosën në qytetet bregdetare për ta praktikuar këtë punë. Industria e perlave ndihmoi në krijimin e historisë dhe themelimit të dy qyteteve më […]

TEK BUNKERI

Lekë Gjiknuri dhe lëvizja mjedisore në Shqipëri Rënia e regjimit komunist në Shqipëri u pasua nga një etje e madhe për zhvillim, e cila vendosi në rrezik shumë zona me rëndësi për natyrën e biodiversitetin, si Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta, Parku Kombëtar i Lurës, etj. Pikërisht në këtë periudhë Prof. Lekë Gjiknuri themeloi lëvizjen mjedisore në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).