Art & Kulturë

Zgjidhja e Bashkisë së Tiranës për tregjet pushton faqet e para të New York Times dhe Washington Post

Gazetat më të mëdha dhe agjencitë më të njohura ndërkombëtare të lajmeve i kanë bërë jehonë zgjidhjes që Tirana i ka dhënë tregjeve publike për të parandaluar përhapjen e COVID-19. “New York Times” dhe “Washington Post” kanë hapur gazetat e tyre me foton  nga Tirana ku tregohet zgjidhja që bashkia ka dhënë për tregjet. Bëhet […]

Teatri i Operës dhe Baletit sezon artistik online

Teatri i Operës dhe Baletit do të nisë sezonin artistik online. Institucioni shprehet se do të jetë një sezon artistik online, me një program që përmban opera, koncerte, balet, etj. Teatri i Operës dhe Baletit ashtu si dhe të tjerë institucione për shkak të gjendjes në vend me koronavirusin pezulloi aktivitetin artistik për publikun në […]

Lëngjet e frutave që ju forcojnë imunitetin

Lëngu i portokallit: Lëngu i portokallit jo vetëm që ka veti anti-inflamatore, por konsumimi afatgjatë shoqërohet gjithashtu me kolesterol të ulët, tregojnë disa studime. Studime të tjera gjithashtu tregojnë se pirja e disa gotave me lëng portokalli parandalon inflamacionin që mund të shkaktohet nga një vakt me yndyrë të lartë, sipas studimit në vitin 2017 […]

Omletë në furrë

Omleta në furrë ka të paktën dy avantazhe së pari nuk ju duhet ta ktheni disa herë për ta skuqur dhe nuk duhet të përdorni aq shumë vaj. Duke e bërë kështu përveçse një nga ushqimet tuaja të preferuara edhe një alternativë shumë të shëndetëshme. Përbërësit: 3-4 vezë 15 gjethe borzilok 120gr djathë kaçkavall 50gr salsiçe […]

Thirrja e OBSH: Maskat të përdoren nga qytetarët

Organizata Botërore e Shëndetësisë mbështet përdorimin e maskave nga popullsia si një mënyrë efektive për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Referuar studimeve më të fundit, rezulton se koronavirusi përhapet gjerësisht edhe përmes ajrit. Covid-19 mund të jetojë deri në tre orë në grimcat e imta që qarkullojnë në ajër, çka rrezikon infektimin e personave që […]

Keni provuar ndonjëherë patëllxhanë të mbushur me gjizë

Këtë recetë ndoshta nuk e keni provuar ende, por ka ardhur momenti që ta bëni. Përgatitja: Patëllxhanët i lajmë, u presim bishtat dhe më pas i vendosim në një tenxhere me ujë për t’i zier 10-15 minuta. Hiqni tenxheren nga zjarri, kulloni patëllxhanët dhe vendosini në një pjatë për t’u ftohur. Kur të jenë ftohur […]

Bashkia e Tiranës mbulon shpenzimet funerale për ata që humbin jetën për shkak të COVID-19, Veliaj: Pavarësisht epidemisë, do të vazhdojmë me dosjet e shtëpive

Të gjitha shpenzimet funerale të familjeve që kanë humbur të afërmit prej COVID-19, do të mbulohen nga Bashkia e Tiranës. Gjatë ndarjes së pakove ushqimore për familjet e Kujtim Halilit, Ramiz Kalasë, Zoje e Lutfi Totës, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se një nga vendimet e sotme të Këshillit Bashkiak do të […]

Gëzim Kruja shoqërohet për në banesën e fundit. E trishta e kësaj dite

Sot u përcoll për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i humorit shqiptar, Gëzim Kraja. Por e trishta e kësaj dite ishte fakti që ceremonia e funeralit, nuk u bë ashtu siç do i kishte hije një aktori të madh si Kruja. Shkak është bërë situata me pandeminë që ka përfshirë Shqipërinë dhe gjithë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).