Art & Kulturë

A rikthehet koronavirusi?

Qendrat e Koresë së Jugut për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC) raportuan tëpPremten se 2.1% e pacientëve të shëruar nga koronavirusi kanë rezultuar sërish pozitivë. Nga 7,829 pacientë të cilët u shëruan prej Covid-19 dhe u çliruan nga izolimi, 163 janë përsëri pozitivë. Aktualisht është e paqartë përse ndodh ky rikthim i virusit, një […]

Studimi: Spërklat e teshtimës mund të përhapen deri në 8 metra distancë

Njerëzit këshillohen të mbajnë një distancë prej të paktën dy metra, por ‘retë e turbullta të gazit’ mund të shtyhen katër herë më shumë në kushte të ngrohta, shkruan Daily Mail. Një video e ngadalësuar tregon trajektoren e teshtitjes që mund të arrijë deri në rreth 8 metra. Koronavirusi ngjitës mund të përhapet përmes spërklave […]

Vishu, bëhu gati e dil në ballkon shijo koncertin! Nisma më e re e Bashkisë Tiranë shkon lagje më lagje

Bashkia Tiranë, vjen me një tjetër nismë interesante në këtë kohë të vështirë pandemie, për t’ua lehtësuar sa më shumë qëndrimin në shtëpi kryeqytetasve. MUSIC FOR HOPE, “Tirana Këndon”, kështu quhet nisma e cila do të argëtojë qytetarët e saj nga banesat e tyre me koncert falas në çdo lagje të saj. Këngëtarët më të […]

Turizmi shqiptar në median japoneze: Shqipëria eksperiencë mahnitëse, një vend ende i paeksploruar

A e njihni Shqipërinë?, pyet shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze, me një tirazh prej 10 milionë kopjesh. ”Shqipëria është një vend i vogël në Gadishullin e Ballkanit, në Europën Lindore. Shqipëria, që ka qenë një vend i izoluar për një kohë të gjatë, po […]

Reshje bore në Fushë Arrës-Kukës, ARRSH: Akset rrugore të hapura

Autoriteti Rrugor Shqiptar njoftoi sot se reshjet e borës që përfshinë verilindjen e vendit gjatë mbrëmjes së kaluar, kanë vështirësuar qarkullimin rrugor, por akset rrugore janë të hapura. “Gjatë orëve të para të mëngjesit ka pasur reshje bore në aksin rrugor Fushë Arrës-Kukës. Rruga është pastruar dhe qarkullimi mund të kryhet normalisht”, bën të ditur […]

Rita Ora i bashkohet nismës së shqiptarëve në luftën kundër koronavirusit

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare Rita Ora është artistja e fundit që i është bashkuar nismës “Një kafe si flutur”, që ka për synim luftimin e COVID-19, duke mbështetur institucionet shëndetësore me fondet e krijuara nga ky fondacion. “‘Një kafe si flutur’ është një iniciativë për mbledhur fonde për institucionet shëndetësore në Kosovë, për të […]

VIDEO / Arinjtë zbresin në Korçë e Pogradec

Teksa më shumë se 1.4 milionë njerëz në të gjithë botën janë sëmurur me virusin korona, Toka po “shërohet” dhe me hapa shumë të shpejta. Këto muaj kanë treguar edhe një herë se çfarë aftësie të mrekullueshme ka natyra për t’u rigjeneruar nëse ne i krijojmë mundësitë. Matjet e bëra tregojnë një ulje të konsiderueshme […]

Jo vetëm në Kombinat/ Kabina dezinfektimi edhe në tregjet e tjera publike në Tiranë

Pas tregut të Kombinatit Bashkia e Tiranës po synon të pajisë të gjithë tregjet e kryeqytetit me kabinë dezinfektimi., me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19. Ndërkaq, pas përfundimit të orarit të tregtimit, janë punonjësit e pastrimit ata që merren me largimin e mbetjeve si dhe larjen me dezinfektant të tezgave dhe të ambientit përreth. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).