Art & Kulturë

Trashëgimia Kulturore e Romëve të Shqipërisë. Programi

Më 26 dhe 27 nëntor 2018, në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, Instituti Europian i Romëve për Art dhe Kulturë (ERIAC) në partneritet me Institutin e Kulturës Rome në Shqipëri (IRCA) dhe Zyrën e Kryeministrit dhe Ministrinë e Kulturës në Shqipëri organizon një konferencë dhe ekspozitë 2 ditore të titulluar “Trashëgimia Kulturore Rome e Shqipërisë”. […]

Dhuro një xhup, ngroh një shpirt!

Qëllimi i kësaj nisme është që t iu vijmë në ndihmë personave të cilët nuk mund të sigurojnë një xhup të ngrohtë në këtë dimër të ftohtë. Ne synojmë që të mbledhim një numër të konsiderueshëm xhupash, dhe më pas ti shpërndajmë nëpër pemët e qytetit, ku cdo person i cili ka nevojë për një […]

Artistët që i dhuruan tinguj magjikë mbrëmjes së Çmimeve Kult 2018

Mbrëmjen Gala të Çmimeve Kult 2018 e bënë akoma edhe më të veçantë me performancën e tyre të shkëlqyer Devis Xherahu, Banda All In dhe violinistet Margret Radovani dhe Xhanina Çela. Artistja italiane, Silvia Pagni ishte e ftuara speciale, e cila me performancën e saj në fizarmonikë dhe piano i dha mbrëmjes edhe më shumë […]

FOTO/ VIP-at në tapetin e kuq të Mbrëmjes Gala të Çmimeve Kult 2018

Si çdo vit, edhe këtë herë të ftuarit i kishin kushtuar një rëndësi të veçantë veshjes së tyre në Mbrëmjen Gala të Çmimeve Kult. Teksa ata kalonin në tapetin e kuq të Çmimeve Kult 2018, dukeshin akoma më këndshëm. Për të gjithë ata që nuk mundën të ishin të pranishëm në Mbrëmjen Gala të Çmimeve […]

FOTO/ Mbrëmja Gala e Çmimeve Kult 2018! Ja kush janë fituesit

Ky ishte viti i 14-të i Çmimeve Kult. Mbrëmja Gala e këtij viti, ashtu siç ishte premtuar na solli plot surpriza. Që nga tapeti i kuq, të ftuarit, juritë, fituesit, skenografia që këtë herë vinte ndryshe, të gjithë këto e bënë mbrëmjen akoma më magjike. Fituesit ishin ajka e Mbrëmjes Gala, sigurisht sepse e gjithë […]

“Dua më shumë Shqipërinë” dhe “Lule borë” nën interpretimin e yjeve shqiptarë

Mbrëmë në Romë, artistët shqiptarë të njohur në gjithë botën, në një mbrëmje të veçantë u mblodhën për të kujtuar heroin shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Kjo mbrëmje solli Inva Mulën, Dua Lipën, Ermal Metën, Erza Muçollin, Genc Tukicin, Elhaida Danin, Lorik Canën, Olen Cesarin, Eno Peçin dhe Ramë Lahaj, si asnjëherë më parë.   Po […]

“Lulëkuqja dhe Kujtimi”, Paul Celan vjen në gjuhën shqipe

Poeti i madh gjerman i pas Luftës së Dytë Botërore, Paul Celan erdhi për lexuesin shqiptar në Panairin e Librit ”Tirana 2018” me vëllimin poetik ”Lulëkuqja dhe Kujtimi” ku çdo poezi është një vepër arti. Poezitë e tij enden midis jetës dhe vdekjes, midis kujtimit dhe harresës, midis luleve që çelin dhe zjarrit zhuritës, polaritet […]

Poema “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” shfaqet në teatrin e Gjirokastrës

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ditën e mërkurë datë 21 nëntor 2018, ora 18:00, në teatrin “Zihni Sako” në Gjirokastër, do të shfaqet poema dramatike “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në rolin e Skënderbeut do të luajë aktori i famshëm shqiptaro-amerikan Xhevat Limani, ndërsa në rolin e Donikës, sopranoja e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).