Art & Kulturë

Horoskopi javor nga 5-11 nëntor 2018

DASHI21. mars – 20. prill Venusi do pozicionohet shume mire ne qiellin e dashurisë dhe do e favorizoje pafundësisht jetën tuaj ne çift. Gjithsesi duhet te bëni shume kujdes mos thoni gjera lënduese sepse situata sigurt qe mund te ndryshoje menjëherë. Vetëm një shkëndije mjafton për te ndezur gjithë pyllin. Për beqaret nuk do mundojnë […]

Sylvia Pagni, vajza nga Abruzzo që babai e ndaloi të përdorte fizarmonikën, më 11 nëntor vjen në Tiranë…

Më në fundi, një artiste e vërtetë e muzikës vjen në Tiranë. Në 11 nëntor në orën 19:00, në Muzeun Historik Kombëtar, Sylvia Pagni do të performojë me fizarmonike, një instrument sa misterioz aq dhe i vështirë. Sylvia Pagni, vajza nga Abruzzo, e cila pas shumë vështirësish, sidomos nga babai i cili e ndalonte të […]

Sylvia Pagni, la ragazza d’Abruzzo, che il padre non la lasciava suonare la fisarmonica, arriva a Tirana l’11 Novembre

Finalmente arriva anche a Tirana una vera e propria artista della musica.Sylvia Pagni si esibirrà il 11 Novembre alle 19:00 al Muzeo Nazionale della Storia suonando la fisarmonica, uno strumento misterioso ma anche difficile da usare. Sylvia Pagni e la ragazza d’Abruzzo, che dopo tante difficolta, specialmente da parte del padre il quale le proibiva […]

Prapaskena e Fatit në Teatrin Eksperimental më 8 nëntor nga Herion Mustafaraj

“Prapaskena e Fatit” Nje Komedi Muzikore e stilit One Man Show. Interpreton vete autori Herion Mustafaraj. Me Regji te Endri Celes e Skenografi te Bledar Gercalliut ky Shoë eshte nje produksion i Teatrit Kombetar Eksperimental K. Spahivogli. Nje Teknik pianosh ne moshe te thyer Xha Fati, me origjine Shqiptare, vjen ne prapaskenat e nje Teatri […]

Eskpozita e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes 2018” hapet në Prishtinë

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë hap ekspozitën e finalistëve të çmimit Artistët e së nesërmes 2018. Ekspozita vjen më 5 nëntor në Klubin e Boksit në Prishtinë. Çmimi “Artistët e së nesërmes” është pjesë e programit që ndan çmimin për artistët e ri në fushën e arteve vizuele – YVAA (Young Visual Artists […]

Inva Mula, drejtore artistike në Festivalin e 57-të

Organizatorët e Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, prezantuan dje formulën e edicionit të 57- të. Përveç emrave të njohur të skenës, që i rikthehen këtij festivali, një vlerë e shtuar këtë herë është edhe drejtimi artistik, i cili i është besuar sopranos Inva Mula. Organizatorët kanë menduar që këngët të prezantohen vetëm gjatë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).