Art & Kulturë

Dimri – Ismail Kadare

Dhe vjeshta i shkoi ‘fletët e saj’ i vërtit era, i perpjek dimri si perandor kinez ngjyrën e verdhë kudo e ndjek. Dhe këto re qe tani vijnë ndryshe nga retë e gjertanishme të shkretat janë pa vetëtima porsi djerina te mërzitshme. Veçse nën to qyteti zien me drita,zhurma dhe trafik dhe flokët e tymta […]

Hapet sot ekspozita “Kruja dhe Skënderbeu”

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar, Instituti i Librit dhe Promocionit dhe Bashkia Krujë sot më datë 27 nëntor me fillim nga ora 12:30 hapë ekspozitën “Kruja dhe Skënderbeu”. Ekspozita mbledh së bashku 50 artistë të njohur, të cilët kanë trajtuar figurën e Skënderbeut në punimet e tyre. Sot […]

Fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës hapin ekspozitë për festat e Nëntorit

Në datat 27, 28, 29 Nëntor do të mbahet ekspozita nga artistët e vegjël të Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë. Janë rreth 80 punime në pikturë dhe skulpturë që kanë përgatitur fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë dhe në focus të përmbajtjeve dhe mesazheve të tyre janë dita e Pavarësisë dhe e […]

Jeta e të Tjerëve tek Akademia e Filmit

Berlini lindor, nëntor 1984. Kapiteni i shërbimit sekret (STASI) Wiesler merr urdhër për të mbikqyrur një çift artistësh. Ky mision ndryshon jetën e tij. Duke u marrë me jetën e njerëzve të “tjerë”, me art dhe letërsi, Wiesler merr njohuri për vlera të tilla si fjala dhe mendimi i lirë të cilat më parë ishin […]

Si të dekorojmë shtëpinë për festa

Vendosja e pemës është një moment i bukur për të gjithë familjen, veçanërisht për fëmijët. E gjithë familja dekoron pemën. Për dekorimin e pemës, ka mënyra të ndryshme, ashtu siç edhe madhësitë dhe format e pemëve ndryshojnë. I rëndësishëm është dekorimi i të gjithë shtëpisë suaj. Ne ju sjellim disa detaje të cilat do t’iu […]

Unë e kam gjithmonë një shami në xhepin tim

Kërcimi dhe shamia i përkasin njëra tjetrës. Në vallen tradicionale shqiptare shamia lodron mbi kryet e kërcimtarëve. Gjithashtu ajo vendosej në xhaketën e kuadros komuniste, mbi fytyrën e familjarit kur ndërron jetë, shërbente si peng dashurie ose kërkesë prindërore për pastërti. Pjesa nga Gjergj Prevazi hulumton me anë të shamisë marrëdhënien e një brezi të […]

Horoskopi javor nga 26 nëntor – 2 dhjetor 2018

DASHI21. mars – 20. prill Merkuri do i beje ata qe janë ne çift mjaft romantikë gjate kësaj jave dhe me imagjinate me te zhvilluar. Do luani si dy fëmijë te lumtur por kënaqësitë do jene te pallogaritshme. Pasioni do te vije edhe për beqaret. Me ne fund edhe ju do prekeni nga sëmundja e […]

A je gati për festën e Natës së Bardhë? Veliaj: Aurela Gaçe na pret të gjithëve te Sheshi Skënderbej

E kthyer tashmë në një traditë, “Nata e Bardhë” do të vijë edhe në këtë fund nëntori me plot surpriza dhe më e zjarrtë se kurrë më parë. Bashkia Tiranë ka menduar që edhe këtë vit për Festën e Çlirimit të vendit, më 29 nëntor, të organizojë një sërë aktivitetesh festive që revokojnë historinë e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).