Art & Kulturë

“Përrallat e heronjve të vërtetë”, një shfaqje për sensibilizimin mbi autizmin

“Përrallat e heronjve të vërtetë” do të shfaqet në sallën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” më 30 prill, ora 18:30. Kjo përrallë do të rrëfehet nga Eneda Tarifa, Gerta Heta dhe Eranda Libohova, në një përpjekje për të sensibilizuar dhe edukuar njerëzit mbi çrregullimin e spektrit autik dhe qasjen ndaj librit për fëmijë, artistikisht. […]

Foto/ Historia e një dashurie të hershme, e dokumentuar në Arkivin Shtetëror

Dorëshkrimet kulturore dhe historike janë një pjesë e vyer e shoqërisë shqiptare, të cilat ruhen në Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave. Në një dorëshkrim që është publikuar së fundmi nga kjo drejtori, dosja nr. 383, e cila bën pjesë në fondin “Koleksione dorëshkrimesh osmane, arabe e perse”, përmban historinë e dashurisë mes Lejlës dhe Mexhnunit. […]

Foto/ Vajza nga fisi Kalash i Pakistanit shfaqet me tatuazhe ilire

Një vajzë nga populli indigjenas i Kalashit që banojnë në distriktin Chitrl të provincës së Pakistanit, është shfaqur me një tatuazh në fytyrë që ka prejardhje ilire. Kjo vajzë kalashe ka në fytyrë një lulebojë (tatuazh) identik me atë që një grua shqiptare nga Shkodra mbante në dorë gjatë kohëve të hershme. Sipas profesorit Gëzim […]

South Outdoor Festival/ “Tre Musketierët” & argëtim pa fund ju presin këtë fundjavë në jug të Shqipërisë

South Outdoor Festival rikthehet në edicionin e tij të dytë me një tjetër zonë të Himarës. Ndërsa vitin e kaluar ishte Piluri, këtë vit është Vunoi që mbledh qindra të rinj në tri ditë emocionuese me muzikë, arte dhe sporte. Të ftuar këtë vit janë artistët Ardian Trebicka, Kujtim Prodani, Xheni Litro dhe trioja e […]

Sot, 103 vite që prej nënshkrimit të Traktatit të fshehtë të Londrës

Më 26 prill 1915, u mbajt Traktati i fshehtë i Londrës, i cili nuk ishte gjë tjetër veçse një marrëveshje e fshehtë e përfunduar midis fuqive të Atlantës dhe qeverisë italiane për të plotësuar pretendimet e imperializmit italian në Shqipëri dhe lakmitë ekspansioniste të Serbisë, Malit të Zi dhe Greqisë. Sipas pikës 5 të këtij […]

Studiuesi sllovak: Shqipëria, vendbanimi i disa nga specieve më të rralla në botë

Zoologu nga Sllovakia, Daniel Jablonski, i cili merret me studimin e reptilëve dhe specieve të rralla të amfibëve, e ka cilësuar Shqipërinë si xhevahirin e fundit në Evropë. Së fundmi, Daniel ka publikuar një shkrim në median sllovake “Dennikn.sk”, ku ka deklaruar se në Shqipëri gjenden specie nga më të rrallat. Shkencëtari Jablonski hulumtoi nga […]

Njihuni me 10 ligjet më të çuditshme në botë

Jo çdo shtet ka të njëjtat ligje dhe ky fakt dihet nga të gjithë. Mëposhtë po ju rendisim 10 ligjet më të çuditshme në mbarë botën. Është e jashtëligjshme shitja ose dhënia e alkoolit një personi të dehur në Alaskë dhe është e jashtëligjshme të lejosh që një person i dehur të hyjë në një […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).