Art & Kulturë

6 ushqime që largojnë nikotinën nga trupi

Nikotina shkakton rritje të shpejtë të tensionit të gjakut dhe dëme serioze në mushkëri. Për më tepër, edhe në qoftë se ndaloni pirjen e duhanit, efekti i nikotinës do të zgjasë për vite me rradhë Më poshtë po ju sugjerojmë disa ushqime të shëndetshme, të cilët mund t’iu ndihmojnë të eliminoni nikotinën nga trupi juaj: Brokoli […]

Pas palestrës këto ushqime nuk duhet t’i konsumosh. Ja pse

Nëse keni vendosur të humbisni disa kilogramë duke u marrë me aktivitet fizik dhe palestër, duhet të jeni në dijeni se vetëm kjo nuk mjafton. Kujdesi me ushqimin duhet të vazhdojë edhe gjatë kohës të stërvitjes, në mënyrë që të shpejtohen rezultatet e punës suaj. Bukuria kërkon sakrifica, ndaj këto ushqime nuk duhet të konsumohen […]

Këto 8 ushqime nuk duhet t’i ringrohni asnjëherë! Ja pse

Ushqimet e mbrëmjes së kaluar shpesh i konsumojmë edhe të nesërmen duke i ringrohur ato. Por duhet të dini se janë disa ushqime që nuk mund t’i ringrohni asnjëherë. Kërpudhat Kërpudhat nëse ngrohen paraqesin rrezik të lartë shëndetësor. Ata duhet të hahen menjëherë pasi janë përgatitur, ose të hahen të ftohta një ditë më pas. […]

Ushqime që ndihmojnë për një gjumë të qetë

Organizmit i duhen 8 orë për të rigjeneruar veten, për një ditë të nesërme dhe për aktivitetet e tij, por jo gjithmonë arrijmë ta plotësojmë këtë orar. Ka shumë arsye: gjumi i vonshëm, zgjimi herë pas herë, sindroma e apnesë obstruktive (të gërhiturit) etj. Pothuaj të gjithë në një moment të caktuar flemë keq dhe […]

Ne jemi çfarë hamë

Disa organe të trupit tonë ngjajnë me perimet dhe frutat. Ushqimi është karburanti i trupit jo vetëm për energji por edhe për jetëgjatësinë e tij. Domatet janë shumë të mira për zemrën. Agrumet janë të mira për gjirin, karota për sytë, selinoja për kockat, gingeri për stomaku etj. Në videon e mëposhtme, mësoni të gjitha […]

Katër ushqime që luftojnë dhimbjen

Kur jeni të lodhur nga sëmundjet, duke përdorur shumë tableta për çfarëdo lloj sëmundjeje dhe dhimbja ju bën të ndiheni sikur jeni duke jetuar në farmaci, nuk është çudi që disa prej nesh më parë zgjedhin të durojnë një dhimbje koke sesa të marrim ilaçe kundër dhimbjes. Por a mund t’i luftoni sëmundjet me ushqim […]

10 super ushqimet kundër alergjive sezonale

Nëse doni të parandaloni apo luftoni alergjitë sezonale, të cilat janë në përgjithësi prezente në çdo ndërrim stine, në këtë artikull po ju listojmë se cilat janë ushqimet që ju duhet të konsumoni. 1. Kosi Kosi është shumë i pasur me probiotikë, të cilat kanë ndikim pozitiv jo vetëm ne sistemin tretës, por veprojnë edhe […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).