Art & Kulturë

Këto janë ushqimet që shërbejnë për të hequr kilet e tepërta

Vaktet e vogla ose siç quhen në kulturën popullore “snacks”, janë një pjesë shumë e rëndësishme për një dietë të shëndetshme.

Dietologë të ndryshëm nëpër botë kanë rekomanduar konsumimin e ushqimeve të cilat përmbajnë proteina, fibra dhe energjinë e nevojshme që duhet, duke djegur kështu kaloritë e tepërta.

Ja disa prej këtyre ushqimeve/ snacks që ju mund të konsumoni:

 • Mollë dhe një milkshake me proteina: 200 kalori

 • Ton peshku shoqëruar me bukë gruri: 200 kalori

 • Avokado e mbushur brenda me gjizë: 200 kalori
 • Karkalec deti shoqëruar me avokado dhe kos grek: 129 kalori

 • Dardhë me djath rikota dhe pak kanellë: 170 kalori

 • Barbunja të ziera: 189 kalori
 • Sanduiç me pulë (gjysëm porcioni): 200 kalori

 • Sallatë jeshile me thjerrëza dhe domate: 200 kalori

 • Ҫaj jeshil me mente: 82 kalori
 • Tost me perime dhe salmon: 100 kalori

 • Supë me karrotë dhe xhinxher: 100 kalori

Leave a reply

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).