Art & Kulturë

Këto 8 ushqime nuk duhet t’i ringrohni asnjëherë! Ja pse

Ushqimet e mbrëmjes së kaluar shpesh i konsumojmë edhe të nesërmen duke i ringrohur ato. Por duhet të dini se janë disa ushqime që nuk mund t’i ringrohni asnjëherë.

Kërpudhat

Kërpudhat nëse ngrohen paraqesin rrezik të lartë shëndetësor. Ata duhet të hahen menjëherë pasi janë përgatitur, ose të hahen të ftohta një ditë më pas. Kur ju hani kërpudha të ngrohta, kjo mund t’ju vë në në rrezik sepse ngadalëson tretjen e ushqimit, dhe madje krijon edhe probleme me zemrën.

Vezët

Ngrohja e vezëve të ziera ose të skuqura i bën ato vdekjeprurëse për organizmin tuaj, kështu që mos e bëni kurrë këtë.

Panxhari

Panxhari është një ushqim që përmban nitrate, është shumë i dëmshëm dhe shkatërrues për trupin nëse ngrohet.

Spinaqi

Ngrohja e spinaqit nuk është shumë e sigurtë për shëndetin tuaj. Ai duhet të konsumohet vetëm atëherë kur gatuhet .Arsyeja për këtë janë nitratet që gjenden në spinaq. Kur ju e ngrohni atë, nitratet shndërrohen në nitrite, gjë që e bën spinaqin kancerogjen për trupin tuaj.

Patatet

Patatet janë shumë të dobishme, sepse ata kanë shumë përfitime shëndetësore. Megjithatë, përfitimet e tyre humbasin kur ato nuk konsumohen në të njëjtën kohë që gatuhen. Duke i ngrënë një ditë më pas, ato mund të shkaktojnë helmim dhe të bëhen shumë të rrezikshme për ju.

Mish i pulës

Mish i pulës është jashtëzakonisht i rrezikshëm, kur hahet një ditë pasi është përgatitur. Kjo mund të shkaktojë disa probleme me tretjen, sepse struktura e proteinave ndryshon një ditë më pas. Kjo është një arsye për t’u shqetësuar pasi mishi i pulës përmban më shumë proteina sesa mishi i kuq.

Ndaj, nëse dëshironi ta konsumoni atë edhe një ditë më pas, hajeni më mirë të ftohtë sepse kështu nuk do të jeni të rrezikuar nga ndonjë helmim ose ndonjë problem tjetër shëndetësor që mund të shkaktojë.

Orizi

Sipas Agjencisë së Standardeve të Ushqimit , orizi i pagatuar mund të përmbajnë spore të baktereve që mund të shkaktojnë helmim ushqimor. Kur orizi gatuhet, sporet mund të mbijetojnë. Kur ai lihet në temperaturën e dhomës, sporet shumohen dhe mund të prodhojnë helme që shkatojnë të vjella ose diarre.

Selinoja

Njerëzit zakonisht përdorin selino për të përgatitur supa. Ashtu si spinaqi, selinoja gjithashtu përmban nitrate që transformohen në nitrite pasi ngrohen. Nëse ju keni bërë një supë me selino, ju duhet ta hani të gjithë supën menjëherë, ose hiqni selinonë para se të ngrohni supën. E njëjta gjë vlen edhe për karotat.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).