Art & Kulturë

Përkujtohet Lasgush Poradeci

Në 32-vjetorin e largimit nga jeta të Lasgush Poradecit, bashkia e Pogradecit përkujtoi sot emrin dhe veprën e tij. Zevendëskryetarja e bashkisë së Pogradecit, Entela Gusho, së bashku me stafin e Qendrës së Artit dhe Kulturës “Lasgush Poradeci” zhvilluan homazhe në nder të gjeniut të letrave shqipe. Ata u ndalën fillimisht pranë vendit ku shpirti […]

Shpirtit nga Lasgush Poradeci

Te lus, o Lajmes i qielluar! O Frym’ e Zotit, vete Zot! Me hirin t’end te pashteruar Qe ka mburim perjetesije, Hirplot, o Shpirt, ner gaze Ti-je. Dhe ner mjerime je hirplot! Ti botes s’one-i prure lajmin E nj’enderimi te pafaj: Per mallin t’end me te pastajmin Ti kuvendon qe permbi bote, Dhe ne gezim […]

Sot Dita Ndërkombëtare e Librit, vajza e Lasgush Poradecit shpreh trishtimin e saj për letërsinë shqipe

Data 23 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe të së Drejtës së Autorit. Gjatë kësaj dite, Marie Poradeci, vajza e autorit të njohur Lasgush Poradecit, ka shprehur mendimin e saj mbi situatën letrare në Shqipëri. Sipas saj, Shqipëria noton në një absurd të madh të moszbatimit të ligjit. Lexoni mëposhtë reagimin e saj. “Kur […]

Ditëlindja e Lasgush Poradecit

Poeti, shkrimtari e përkthyesi Llazar Gusho, i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në datën 27 dhjetor 1899 dhe ndërroi jetë më 12 nëntor 1987 në Tiranë. Vargjet e tij do të pasojnë kohët me krenari të përjetshme për pogradecarët dhe mbarë shqiptarët. Ai ishte shkrimtar, poet dhe përkthyes, i cili nuk bëri kurrë kompromise […]

Akademi në tridhjetë vjetorin e vdekjes së Lasgush Poradecit

Klubi letrar “Metafora” që vepron në kuadër të Shoqatës për kulturë “Tradita” në Tetovë, me rastin e 30-vjetorit të ndarjes nga jeta e gjeniut të letërsisë shqipe, Lasgush Poradecit, do të organizojë akademi përkujtimore. Sipas organizatorëve bëhet e ditur se kjo akademi do të mbahet më 12 nëntor, në ora 18:00, në Klubin e Artistëve […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).