Art & Kulturë

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Këngët e Liqenit

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit çel festimet e Vitit Jubilar me koncertin live “Këngët e Liqenit”. Ben Duro & friends mbledhin në Amfiteatrin e Tiranës me 31 maj jo vetëm nostalgjikët, por edhe këdo që do të dëgjojë muzikë të mirë dhe origjinale. Këngët e viteve 80 që ky grup artistësh interpretoi te Parku i […]

Kjo është juria e Festivalit të Këngës në RTSH

Ndërsa Festivali i Këngës në RTSH po vijon, janë prezantuar emrat që do të votojnë për këngëtarin fitues. Anëtarët e Jurisë së këtij edicioni janë: Hajg Zaharjan, Rona Nishliu, Arta Marku, Olsa Toqi, Pali Kuke, Durim Cene, Agim Krajka, Shpëtim Kushta dhe Rovena Dilo. Ndërsa aktori Viktori Zhusti bëri prezantimin duke përmendur profesionin e secilit […]

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore me dy koncerte në Gjermani

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore do të zhvillojë dy koncerte në Gjermani. Pas Gjakovës ku u mirëprit nga publiku, Ansambli Popullor do të jetë me dy koncerte në Gjermani duke prezantuar një program të pasur artistik, me perlat e krijimtarisë sonë folklorike. Më 16 dhe 18 nëntor, respektivisht në Essen dhe Munich mbyllet […]

Dafina publikon këngën e re

Dafina Zeqiri e ka lansuar videon muzikore të këngës “Kurgjo nuk kallxojna”. Producenti Cricket qëndron prapa këtij projekti, të cilit ia ka realizuar muzikën. Avaxus është kujdesur për masterizimin, derisa linja melodike është bërë nga Gesko dhe Dafina Zeqiri. Produksioni i njohur, Entermedia, e ka xhiruar videoklipin e këngës “Kurgjo nuk kallxojna”. https://www.youtube.com/watch?v=hYoiFuzRXAU&feature=youtu.be

Këngë Dashurie me Korba

Kenge dashurie me korba…Zhvillohet ne nje dimension pa kohe. Ketu flitet per nje interpretim ndryshe te gjeometrise euklidiane ne castet e kalimit nga njera jete ne tjetren, ose te largimit te kohes, pra te shkeputjes se trupit nga shpiri. Regjisori i ketij teatri muzikal vjen nga thellesite e burimit te kesaj filozofie, ai na sjell […]

“Këngë dashurie me korba”

“Këngë dashurie me korba”, shfaqja e cila vjen si teatër muzikor i gërshetuar me atë fizik do shfaqet më 11 maj në sallën Goethe. Prania e 4 instrumentisteve live që ndërveprojnë me aktorët dhe publikun shton ngjyrat e spektaklit. Ndërsa këngët interpretohen live nga aktorët e shfaqjes. Vepra “Këngë dashurie me korba” ka marrë çmimin […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).