Art & Kulturë

Nga çfarë vdiq Skënderbeu? Ja përgjigjia e studiuesit shqiptar

Dje, më 17 janar ishte 550 vjetori i vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Në nder të tij, emisioni “Opinion” për ditën e djeshme trajtoi jetën dhe figurën e Skënderbeut. Studiuesi Aurel Plasari që ishte një prej të ftuarve, ka zbuluar një detaj të rëndësishëm që lidhet me rrethanat në të cilat vdiq […]

550-vjetori i Skënderbeut/ Statutet e Drishtit dhe përkujtimi i të madhërishmit Gjergj Kastriot S.

Më 12 janar 1468, pak ditë para vdekjes së Gj.K.Skënderbeut, klerikët e Kishës Katedrale të Dishtit, miratuan “Statutet” që rregullonin jetën dhe veprimtarinë e bashkësisë katolike të qytetit. “Statutet e Drishtit”rrëfejnë ndërmjet rrjeshtave një dramë dhe një tragjedi që luhej aso kohe në teatrin heroik shqiptar. Aty janë të pranishëm disa nga personazhet madhështore të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).