Art & Kulturë

Corde Oblique

Corde Oblique, grupi i njohur italian koncert në Vlorë

Vlorë, 1 qershor/ATSH-Harilla Koçi/ – Grupi i njohur muzikor italian Corde Oblique, ishte i pranishëm të premten në mbrëmje në Vlorë me një koncert në sallën e Teatrit “Petro Marko”, të këtij qyteti në kuadër të Festës së Republikës së Italisë. Kjo mbrëmje e veçantë, e organizuar nga Konsullata e Përgjithshme e Italisë në Vlorë, […]

Shpat Deda – Event Humanitar

Ky event humanitar, është pjesë e fushatës tonë për bamirësi. Ne, stafi i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), zyrat në Prishtinë, Tiranë dhe Londër jemi bërë bashkë me qëllim për të mbledhur fonde për trajtimin e fëmijëve me kancer në Kosovë. Fushata jonë e bamirësisë mbështetet nga BERZH, e cila do të dyfishojë […]

“It’s her choice” eventi i femrave të arrira në karrierë

“It’s her choice” është një event i ideuar dhe organizuar nga AIESEC, në bashkëpunim me UNFPA dhe rrjetin e organizatave Youth Voice. Eventi, si pjesë e World Population Day, sjell në vëmendje rëndësinë e planifikimit familjar dhe mbrojtjes në marrëdhëniet seksuale, duke synuar të informojë publikun mbi këtë cështje. Fokusi i eventit do të jenë […]

14 vjet Geraldina Sposa. Parada e nuseve dhe vipave në Rogner

Prej katërmbëdhjetë vjetësh sfilata e Geraldina Sposa-s është kthyer në një event kulturor të mezipritur në Tiranë në çdo fillim qershori, që përkon me ditëlindjen e sallonit më të njohur në Shqipëri për fustanet e nuseve. Por në eventin madhështor të mbrëmjes së djeshme nuk pamë vetëm nuse që bënin paradë për të demostruar para […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).