Art & Kulturë

Si të pastrojmë aspiratorin e kuzhinës

Aspiratori është një ndër vendet që mbledh më shumë baktere nga çdo vend tjetër për shkak të avujve të ngrohtë të ushqimit, pikave të yndyrës dhe kështu shndërrohet në një nga vendet më të vështira për t’u pastruar. Po ju sjellim një metodë të lehtë pastrimi të aspiratorit në vetëm tre minuta.

Ju nevojiten:

Ujë i ngrohtë

Sodë

Detergjent enësh

Marrim një kovë dhe e mbushim me ujë të ngrohtë, brenda në ujë hedhim sodë buke dhe pak ilaç enësh. Ju nevojitet një sfungjer me kokrriza të cilin duhet ta zhysni tek uji me sodë dhe ilaç dhe më pas fërkoni të gjithë sipërfaqen e fortë të aspiratorit për tre minuta. Më pas e fshijmë me një leckë të lagur dhe më pas me një pecetë të thatë.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).