Art & Kulturë

Reperi i mirënjohur britanik Skepta është artisti i parë i konfirmuar në Sunny Hill Festival

“Sunny Hill Festival” është një nga festivalet më të njohura dhe të shumëpritura jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por në të gjithë rajonin. Pas suksesit të edicionit të dytë të këtij festivali, çdokush ishte kurioz për të zbuluar kush janë artistët ndërkombëtarë që do të marrin pjesë në edicionin e tretë të këtij festivali. […]

Shqipëria mikpret Amerikën gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 15-21 Maj, me rastin e 100 vjetorit të marrëdhënieve mes Amerikës dhe Shqipërise, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Amerikane. Pas çeljes së javës kulturore më datë 15 Maj përmes një mesazhi në media sociale nga Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, programi i Javës Kulturore vazhdon më datë […]

Koncert Dita Botërore e Operas

Koncert 23 Tetor 2020- Dita Botërore e Operas

“BEETHOVEN, KOLOSI MUZIKAL”23 TETOR, ORA 18:30 NË OBORRIN E MUZEUT HISTORIK KOMBËTAR, TIRANË Në pritje të Ditës Botërore të Operas, Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit ju fton në një koncert që feston forcën dhe qëndrueshmërinë e natyrës njerëzore. Muzika është e nevojshme tani më shumë se kurrë për të ngritur shpirtrat dhe ata kanë […]

Koncert i Quartetto di Cremona - 250-vjetori i lindjes së Ludwig van Beethoven

Koncert i Quartetto di Cremona – 250-vjetori i lindjes së Ludwig van Beethoven

Rifillon interpretimi i plotë i Kuarteteve për Harqe të L. v. Beethoven me rastin e 250 vjetorit të lindjes së kompozitorit të madh me koncertin e dytë të Kuartetit të Cremona-s: Cristiano Gualco – violinë Paolo Andreoli – violinë Simone Gramaglia – viola Giovanni Scaglione – violonçel. Koncerti organizohet në kuadër të Festivalit Different Trains. Hyrja është falas dhe e kufizuar në përputhje me […]

Turi i festave tradicionale “Hajd Dalim Nga Myzeqeja ’20”

“HAJD DALIM NGA MYZEQEJA ‘ 20” është turi i festave tradicionale në fshatrat më të spikatura në tradita, trashëgimi, bukuri natyrore, agroturizëm dhe vlera në Bashkinë e Fierit. Këto festa nisin në muajin prill dhe përfundojnë në muajin dhjetor. Ky tur është në vitin e 5-të të tij. Nga viti në vit, Turi tradicional është […]

Balerinët shqiptarë dhe italianë, shfaqje në mbështetje të zonave të prekura nga tërmeti

“Cagli vallëzon për Shqipërinë” titullohej shfaqja e organizuar mbrëmjen e djeshme në teatrin komunal të Cagli, Itali, me pjesëmarrjen e balerinëve italianë dhe atyre të njohur shqiptarë që jetojnë në shtetin fqinj, në mbështetje të zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Në këtë shfaqje të organizuar nga Bernard Shehu merrnin pjesë […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Çmimet Kult 2019/ Zbuloni surprizat që rezervon Mbrëmja Gala e 15-vjetorit!

Një Mbrëmje Gala madhështore do të jetë ajo e Çmimeve Kult 2019. Një arsye më shumë është se këtë vit mbushin plot 15 vjet. E marta e 26 Nëntorit do të sjellë shumë surpriza për të gjithë të ftuarit dhe teleshikuesit, duke e bërë në të gjitha dimensionet një mbrëmje unike të artit shqiptar. Nën […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).