Art & Kulturë

Mbreteresha e Bukurise

“Mbretëresha e bukur e Linejnit” është një komedi e shkruar nga autori Martin Mekdonah, e cila u ngjit në skenë për herë të parë nga kompania e Druid Theatre në Galluej, Irlandë, më 1 shkurt 1996. Ajo gjithashtu shijoi suksesin e shfaqjeve në Uest End të Londrës, Broduej dhe Of-Broduej. Është kandiduar për çmimin Lorenc […]

Publikohet lista e plotë e nominimeve për Oscar 2019

Sapo janë publikuar të gjitha nominimet e ceremonisë së 91-të të Academy Awards, që do të mbahet më 24 janar në teatrin Dolby, në Hollywood. Filmi “Roma” dhe “The Favorite” prijnë në garë me gjithsej 10 nominime secili. Best picture Black Panther BlacKkKlansman Bohemian Rhapsody The Favourite Green Book Roma A Star is Born Vice […]

“Delegacioni” shpërblehet në Trieste Film Festival 2019

“Delegacioni“ me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani është shpallur fitues në kategorinë “Best Feature Film” në Trieste Film Festival 2019. “Tetor 1990, regjimi komunist në Shqipëri po përpiqet të mbajë pushtetin. Një delegacion evropian vjen në Tiranë për të monitoruar zbatimin e reformave të qeverisë – një parakusht i madh […]

Artet Publike – Punishte

Duke filluar qe ne Nentor 2018 deri ne Mars 2019, cdo te Enjte-Premte 4-8 pasdite dhe te Shtunave 10-2 paradite, kaloni nga Ditart, për të mësuar më shumë mbi Artet ne Hapesirat Publike, hartën dixhitale per artet publike, kërkime në këtë fushë, plotësoni pyetësor, dhe jepni mendimin tuaj. Shihni video nga bota, dhe vizatoni artin […]

Ngjyra Japoneze

Origami, kaligrafi, vizatime, lojra dhe punime me dore per femijet qe kane nevoje per koordinim e perqendrim me te mire. Moshat 6-10 vjeç. Çdo te shtune Ora: 10:30-12:00 Vendi: The Dojo, Aikido Albania Pallati ku ndodhet Nobis, hyrja perballe Adidas. Per regjistrime, na shkruani.

Shfaqja “Turp” tek Reja

Shfaqja “Turp” trajton një aspekt të pranishëm në shoqërinë ku jetojmë: “perfeksionizmin”. Jo për faktin e të qenurit perfekt në vetvete, sesa për dëshirën që kemi për t’u dukur dhe impostuar si të tillë. Skenat paraqiten në formë rrëfimi nëpërmjet fjalës e gjuhës trupore. Shoqëria na imponon të largohemi nga vetja jonë dhe ata që […]

Të qeshura nga histori reale!

Më 28 Janar 2019, prej orës 17:30, eja dhe argëtohu me historitë reale nga jeta e Aldi Lakos, të sjella si monolog (Stand Up Comedy) në Re. Momente të çuditshme ose jo aq të çuditshme të jetës së përditshme të sjella nën notat e humorit dhe nën këndvështrimin cool të një njëzetë vjeçari! Ju mirëpresim […]

Michael Jackson tribute

Kete te enjte, me 24 janar, ne skenen e Tulla – Culture Center, do te sjellim MICHAEL JACKSON tribute show, me artistet Genc Salihu, Art Lokaj, Flaka Krelani, Nesim Maxhuni, Fatjon Miftari plus mysafire tjere special.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).