Art & Kulturë

Vajrat bimore ulin kolesterolin, por…

Zëvendësimi i yndyrës shtazore me vajrat bimore ul nivelin e kolesterolit, por nuk redukton vdekshmërinë, kryesisht atë kardiovaskulare, sipas një studimi të publikuar nga ”British Medical Journal” (BMJ). Prej shumë vitesh, dietologët rekomandonin privilegjimin e vajrave bimore duke u bazuar në vëzhgimet që tregonin se ato ulnin nivelin e kolesterolit dhe se ishin të mira […]

Banda e fëmijëve

Pandeh se më kall frikë një fëmijë si puna jote? Mua për t’u bërë fëmijë m’u deshën dhjetë vjet, për të t’i bërë trutë përshesh më duhet vetëm një sekondë. Dhjetë djelmosha me skutera kaluan si shigjetë në kah të kundërt të trafikut drejt sundimit të Napolit. Pesëmbëdhjetëvjeçarë me nofka lodracake – Marazhai, Peshku i […]

Rikthehen “Tre musketierët”. Ja ku!

Historia e rock-ut shqiptar nuk mund të konceptohet pa zërin, stilin dhe talentin e tre legjendave të muzikës moderne shqiptare. Aleksandër Gjoka, Redon Makashi dhe Elton Deda rikthehen më 4 Tetor në Amfiteatrin e Tiranës për të risjellë këngët hit të tyre, në një mbrëmje plot emocione e adrenalinë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion […]

Më 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest

Në datat 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest festivali i teatrit me fokus në veprën shqiptare të arkivit. Veprat që do të vihen në skenë: • ‘Kryet e hudhrës ‘– komedi e shkruar nga Kristë Berisha, regjia nga Sonila Kapidani • ‘Rrajët lëvizin’ – dramë e shkruar nga Ernest Koliqi, regjia nga […]

Rikthehet Opera Carmen, mos e humbisni!

Përgjatë katër netëve, këtë fund shtatori, opera ‘Carmen’ do të rikthehet në skenën e Pallatit të Kongreseve. Këtë herë vepra konkretizon bashkëpunimin e Teatrit të Operas dhe Baletit me Teatrin Nacional të Operas së Serbisë. Opera ‘Carmen’ rikthehet këtë fund shtatori në katër netë për të gjithë ata që e humbën sezonin e kaluar. Në […]

“Expressen.se”/ Ishujt e Ksamilit mes 15 ishujve që duhen vizituar

Ishujt e Kasmilit konsiderohen nga gazeta suedeze “Expressen.se” ndër 15 ishujt më të mrekullueshëm në botë. Në një renditje për të gjithë ata turistë që pëlqejnë të kalojnë pushimet në ishull, gazeta suedeze, mes ishujve të famshëm si Korsika, Siçilia, Ibiza, Malta apo Singapori ka vendosur edhe ishujt e Ksamilit. Shqipëria është shfaqur si një […]

Mobile Homme – Uno spettacolo musicale acrobatico e aerial

Non c’è bambino, che non ha mai sognato mentre giocava , con il naso dentro una serie di caratteri in bilico all’estremità di un filo di nylon … Immagina lo stesso giocatolo , fatto di carne e ossa , sospeso da una gru … Immagina che un fragile trapezista si trovi nel mezzo di questo […]

“The Undamaged”. Un film per i fiumi della penisola balcanica

La penisola balcanica culla gli ultimi fiumi che ancora scorrono liberamente in Europa e contengono una fauna selvatica abbondante, varia e endemica. Questi fiumi sono “The Undamaged”: sbalorditivi, incontaminati e benedetti. Tuttavia, questi fiumi sono minacciati da una mania di dighe senza precedenti da parte di aziende private di energia idroelettrica. Oltre 2.700 centrali idroelettriche […]

Conversazione artistica

ZETA è lieta di invitarvi alla conversazione artistica di Nina Kerschbaumer. Nina Kerschbaumer è una regista e ricercatrice artistica con sede a Vienna, in Austria. Il suo principale lavoro è incentrato sul cinfronto el`attrito dei metodi di produzione analogici e digitali, nonché sulle narrazite dei film. Ha studiato cinema all’Accademia di Belle Arti di Vienna […]

Apple blen Shazam-in

Apple ka përfunduar me sukses blerjen e Shazam-it, aplikacionit popullor të identifikimit të këngëve. Kompania konfirmoi se po blinte Shazam-in dhe ekipin e tij të zhvillimit për 400 milionë dollarë dhjetorin e kaluar. Blerja u pezullua përkohësisht për shkak të një hetimi nga Bashkimi Evropian, por gjithçka u zyrtarizua në shtator të këtij viti. Apple […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).