Art & Kulturë

Samsung këtë vit lancon telefonin që paloset

Samsung tashmë pranoi se po punon në një telefon të palosshëm dhe madje tha se pajisja nuk do të jetë një mashtrim mediatik. Ajo që kompania nuk kishte thënë ishte se kur mund të prisnim që të lanconte këtë pajisje shumë të pritur. Drejtori i telefonisë mobile të Samsung, Koh, ka konfirmuar se kompania do […]

Katër i Radës – Fundosja e Anijes

Katër i Radës. Fundosja e Anijes Opera dhome – nga Bienalja e Venezia-s Katër i Radës është përpjekja, nëpërmjet muzikës, për të çliruar universin njerëzor të atyre që përjetuan njërën nga shumë tragjeditë e Mesdheut: atë të një anijeje të vogël shqiptare, të tejmbushur me burra, gra e fëmijë, e fundosur në marsin e vitit […]

Kush pi pak ujë, rrezikohet nga diabeti!

Studiues francezë në fushën e mjekësisë kanë shpjeguar se ata që pinë pak ujë, kanë 28% rrezik më të madh nga zhvillimi i sëmundjes së sheqerit. Dehidrimi është i lidhur ngushtë me sëmundjen e diabetit (“të sheqerit”). Ky është përfundimi më i fundit i studiuesve në fushën e mjekësisë të cilët shpjegojnë se niveli i […]

“Expressen.se”: Shqipëria një prej destinacioneve më të pëlqyera në 2018

Shqipëria është një prej destinacioneve më të pëlqyera këtë vit. Një vend me një transformim shumë të shpejtë që ka kaluar nga rreth 50 vite diktaturë, në një kaos që e përfshiu në vitet 90’ deri në destinacionin fantastik, shumë të lirë të Mesdheut, shkruan e përditshmja suedeze “Expressen.se” në një reportazh ku zbulon Shqipërinë. […]

Tirana Foto Festival 2018

Tirana Foto Festival është një event vjetor fotografie që organizohet nga DMO Albania (Destination Management Organization). Ky event do të mbahet në 1-7 nëntor në Tiranë, në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar. Qëllimi i Festivalit është të vendosë fokusin në artin e fotografisë përmes konkursit të fotografisë, ekspozitave, seminareve, foto tour etj. Disa ekspozita me […]

Festivali ‘Etnofest’ hyn në ditën e tretë

Festivali i traditës “Etnofest”, festival i arteve dhe kulturës tradicionale që ka nisur edicionin e tij të tetë në fshatin Kukaj të Prishtinës dy ditë më parë me një program të ngjeshur etno artistik, do të sjellë mjaft aktivitete edhe gjatë ditës së sotme. Sipas programit, në ditë e tretë të festivalit “Etnofest” në bashkëpunim […]

Kampionati i basketbollit per femije

6-8 Shtator, ora 09:30, Sheshi Rekreativ te “Sitki Çiço” – Basket Tournament Rikthehen aktivitetet sportive te Sheshi Rekreativ te “Sitki Çiço”. Merr shokët, krijoni skuadrën tuaj dhe merrni pjesë në mini-kampionatin e basketbollit. Luajmë, argëtohemi e socializohemi me njëri-tjetrin. Kalendari i aktiviteteve: http://aprtirana.al/event/luj-sitki-cico/?instance_id=1244 Organizon Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).