Art & Kulturë

Shpat Deda & Armend Xhaferi Duo

Shpat Deda & Armend Xhaferi Duo 7 korrik; 21:00 Kino Lumbardhi Lumbardhi ka kënaqësinë të ju ftojë në koncertin special të Shpat Dedës dhe Armend Xhaferit të premten më 7 korrik 2018 në orën 21:00. Në këtë duo koncert, Shpat Deda i kthehet këngëve akustike, të zhveshura nga aranzhmanet dhe të performuara në formë intime, […]

Kamp n’Kep te Rodonit

Duke pasur parasysh temperaturat e larta të kësaj verë, dhe posacërisht duke pasur parasysh kërkesën e madhe për të përsëritur eventin në plazhet e mrekullueshme në Kep të Rodonit – kemi vendosur që destinacion i fundjavës 30 Qershor të jetë Kepi, një super-lokacion për një fundjavë relaksi larg nga secili lloj i zhurmës dhe ende […]

Dikush po të manipulon!

Është vështirë të kuptohet se kur dhe nga kush po manipuloheni. Njerëzit dinë të jenë të aftë, të mbulojnë tendencat e tyre të vërteta. Që të siguroheni se nuk jeni lodër në duar të tyre, kujdesuni për këto gjëra. 1. Të dini nëse ata e kanë manipuluar dikë tjetër Doni të dini si të zini […]

Nata e Korifenjve të Teatrit Kombëtar

“N.q.s e tashmja kërkon të gjykojë të kaluarën, do të humbasë të ardhmen.” Sir Winston Churchill. E hënë, 25 qershor 2018, ora 19.00. Sheshi i Teatrit Kombëtar Nata e korifejve. Në ditën e 11-të të protestës qytetare për mbrojtjen e truallit publik, godinës së Teatrit Kombëtar, rinovimit, modernizimit dhe teknologjizimit të saj, mblidhemi për të […]

Ditë informuese Make it in Albania

GIZ është autorizuar nga Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (BMZ) që të zbatojë programin për “Zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik dhe rajonal, nxitjen e punësimit dhe arsimin e formimit profesional” në Shqiperi. (ProSEED) Në kuadër të mbështetjes të komponentit “Pjesmarrja sociale e te rinjve ne nevoje dhe grupeve te minoriteteve”, GIZ-ProSEED së bashku […]

Jo shëmbjes së Teatrit Kombëtar, jo instalimit të diktaturës!

DEKLARATË, THIRRJE PËR REZISTENCË E ALEANCËS PËR MBROJTJEN E TEATRIT! Ka mbi 4 muaj që komuniteti i artistëve së bashku me një grup të gjerë intelektualësh dhe qytetarësh, ka dalë hapur kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Në çdo komunikim me publikun si edhe me politikanët apo të zgjedhurit, përfshirë Ministren e Kulturës, Kryetarin e Bashkisë […]

Gjëja e vetme që nuk duhet të bësh sa herë që pastron vetullat

Mënyrat për të pastruar vetullat janë nga më të ndryshmet, por për të gjitha vajzat që janë mësuar të përdorin piskatoren, ka disa gabime që bëhen shpesh – ndër ta njëri është shumë i përdorur. Një pjesë e piskatoreve janë shumë delikate, aq sa kërkojnë një teknikë të veçantë përdorimi, sepse edhe mund t’i këpusin […]

AYO në Tiranë

Per here te pare ne Tirane : Joy Olosunmibo Ogunmakin, e njohur ne mbare boten me emrin e saj te artit si Ayo. Ayo ka spikatur per talentin e saj ne muzik si instrumentiste qe ne moshe te vogel, madje ka shkruar kengen e saj te pare ne moshen 15 vjecare kushtuar nenes se saj, […]

Netët e filmit Italian, Si accettano miracoli

Fulvio është një asgjesues i paskrupullt kokash i cili punon për një kompani të mirënjohur shumëkombëshe. Pas pastrimit të degëve të thata të kompanisë, edhe ai pushohet dhe për shkak të reagimit të tij jo të drejt detyrohet të kryejë një muaj shërbim social pranë vendbanimit të vëllait të tij Don Germano, famullitar i një […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).