Art & Kulturë

“Shirli Valentina” rikthehet në skenën e “ArTurbina” , të ardhurat nga biletat në ndihmë të të prekurve nga tërmeti

”Shirli Valentina”, nën një interpretim të shkëlqyer të aktores Olta Daku, me regji të Driada Dervishit do të rikthehet në skenën e “ArTurbina” në datat 7-8 dhjetor të ardhurat nga shitja e biletave do të shkojnë në ndihmë të të prekurve nga tërmeti. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti thotë se në këto ditë të vështira, […]

Fritland, sukses i një shqiptari në skenën belge

Një kohë të gjatë shitës i patateve të skuqura (simbol gastronomik i Belgjikës), Zenel Laci arrin të bëhet autor dhe aktor pasi t’i ketë këputur lidhjet me klanin familiar. Ai rrëfen në shfaqjen “ Fritland”. Ora dhjetë e mëngjesit. Në qendër të Brukselit është pak herët për të ngrënë  patate të skuqura në biznesin e prindërve, […]

Skënderbeu në skenat Veneciane

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko sjell jehonën e Skënderbeut nga Venecia. Skënderbeu do ngjitet në skenën e Venecias me 6 shtator, pasi opera “Skanderbeg”, e kompozuar nga Vivaldi shfaqet për publikun. Ministri i Shtetit për Diasporën Majko shprehet se “Gjergj Kastriot Skëndërbeu “pushton” skenat e Venecias. Opera “Skanderbeg”, e kompozuar 300 vjet më […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).