Art & Kulturë

A e parandalon dushi koronavirusin?

Instituti i Shëndetit Publik bën me dije një tjetër fakt që ndoshta njerëzit e kanë besuar gabim deri më sot. Sipas ISHP, COVID-19 nuk parandalohet nëse bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë. Në një postim në rrjetet sociale, ISHP shkruan: Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.Temperatura normale e trupit tuaj […]

“Shirli Valentina” rikthehet në skenën e “ArTurbina” , të ardhurat nga biletat në ndihmë të të prekurve nga tërmeti

”Shirli Valentina”, nën një interpretim të shkëlqyer të aktores Olta Daku, me regji të Driada Dervishit do të rikthehet në skenën e “ArTurbina” në datat 7-8 dhjetor të ardhurat nga shitja e biletave do të shkojnë në ndihmë të të prekurve nga tërmeti. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti thotë se në këto ditë të vështira, […]

Miriam Cani dhe Alban Skënderaj, ndihmë 200 personave të prekur nga tërmeti

Artistë të shumtë janë solidarizuar për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Çifti i artistëve Alban Skënderaj dhe Miriam Cani janë një ndër artistët e shumtë të cilët kanë dhënë kontributin e tyre për këtë situatë të vështirë. Përmes një postimi në rrjetet sociale Miriam Cani është shprehur se bashkë me Albanin […]

‘Let’s Dance’ rikthehet në ndihmë të nënave dhe fëmijëve

Tashmë e shndërruar në një ngjarje tradicionale të përvitshme në skenën e filantropisë në Kosovë, ngjarja “Të vallëzojmë për nënat dhe fëmijët – Let’s Dance” rikthehet më 21 shtator 2017, në Duplex Premium në Prishtinë, duke filluar nga ora 20:00. Ngjarja organizohet nga Fondacioni Aksioni për Nëna dhe Fëmijë dhe Crimson Capital falë mbështetjes së […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).