Art & Kulturë

Miriam Cani dhe Alban Skënderaj, ndihmë 200 personave të prekur nga tërmeti

Artistë të shumtë janë solidarizuar për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit.

Çifti i artistëve Alban Skënderaj dhe Miriam Cani janë një ndër artistët e shumtë të cilët kanë dhënë kontributin e tyre për këtë situatë të vështirë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Miriam Cani është shprehur se bashkë me Albanin kanë ndihmuar më shumë se 200 persona, por për dallim nga të tjerët, këtë e kanë bërë në heshtje.

“Jam e lumtur që kemi arritur t’ju vijmë sado pak në ndihme rreth 200 personave të prekur nga tërmeti të cilët janë strehuar në kompleksin e kishës ortodokse “Shën Vlashi” në Durrës.

Në këto ditë të vështira si shumë të tjerë, ata kanë nevoje për çdo lloj mbështetje materiale apo financiare.

Çdokush që dëshiron të kontribuojë në vazhdim për ato familje mund t’i drejtohet direkt Kishës apo këtij numër kontakti: +355 67 201 4591”, shprehet këngëtarja Cani.

Ajo shprehet se përveç ndihmave bazike dhe jetësore duhet të ndihmohet edhe shpirtërisht.

“Ashtu siç ushqehet dhe ngrohet trupi, ashtu dhe shpirti ka nevojë për ushqim e ngrohtësi. Ndoshta prej natyrës unë dhe Albani jemi pak më diskretë e të rezervuar, por në heshtje dhe me dashuri e zemër jemi munduar të ndihmojmë ku kemi mundur”, tha Cani.

“Faleminderit të gjithë bashkatdhetarëve tanë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e Diasporë që edhe njëherë dëshmuan që kur bashkohemi në emër të dashurisë mund të marrim në dorë fatet e kombit e të bëjmë diferencën. Është dëshmia se ende ka shpresë. Paqe e dashuri për të gjithë ju”, ka shkruar në këtë postim këngëtarja.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).