Art & Kulturë

“Princi dhe i varfëri” historia mbresëlënëse e autorit Marc Twain vjen në Teatër

“Princi dhe i varfëri” historia mbresëlënëse e autorit Marc Twain me të cilën janë rritur shumë breza. Tom Kenti, një djalosh endacak por me një vullnet të hekurt dhe Eduard Tudor, princi i Uellsit do të takohen rastësisht një ditë, për ti dhuruar njëri- tjetrit miqësi dhe një aventurë të bukur. Kur Tomi i tregon […]

Historia dhe letërsia. Rrëfimi letrar përmes historisë

Historia dhe letërsia. Rrëfimi letrar përmes historisë Ditën e enjte, datë 17 maj 2018, ora 17.00 në skenën multimediale në Atriumin e Muzeut Historik Kombëtar, në kuadër të panairit “Ditënetët e librit” organizuar nga Klik Ekspo Group, Ministria e Kulturës dhe Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar, organizohet eventi […]

Historia e tij mund të ndryshojë tuajën!

A je i apasionuar pas leximit dhe jeton në Yzberisht dhe zonat përreth, TE FTOJME EDHE TY të lexosh librin “Më shumë se zdrukthëtar” . Ky libër numëron sot më shumë se 15 milionë kopje të botuara, që është përkthyer në shumë gjuhë të botës, ka ndikuar në jetën e miliona njerëzve. Mund të lexosh […]

“Tramvaji Dëshirë”…historia e një burri të fortë

Ai, është një burrë i fortë dhe i zgjuar, emigrant në Amerikë, me një krenari të përdhosur , në një shoqëri që vazhdimisht ndryshon. Ajo, është një grua simpatike, e cila lejon që megalomania e saj ta shkatërroj atë, por pas vështrimit krenar të saj, fshihet një viktimë e lehtë, e torturuar nga dashuria, humbjet, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).