Art & Kulturë

“Chopin Piano Fest”, sonte nis edicionin e 10-të

Chopin Piano Fest Prishtina këtë vit shënon edicionin e tij të 10-të me artistët më të shquar nga të gjitha edicionet. Ndërsa kur filluan këtë festival e nisën për t’ia festuar ditëlindjen e Chopin, shkruan KultPlus. Për 10 vjet, përkundër vështirësive festivali nuk u ndal. Ai u karakterizua gjithmonë me programin e pasur që ofronte, […]

Dajti N’Fest 2019

Të shtunën, më 9 shkurt ju ftojmë të merrni pjesë në një nga aktivitetet më të bukura dimërore të organizuara nga Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë, ku sëbashku me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura dhe EDS Foundation nxjerrim nga sënduku i kullave malsore doket dhe zakonet, kostumet, rrëfenjat, zejet, veshjet tradicionale […]

5 vjet “KoKo Fest”

“KoKo Fest”, Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë tashmë prej 5 vitesh po i sjell Korçës dhe publikut korçar, veprat më të bukura të komedisë. Tetë ditë të mbushura me emocione dhe të qeshura pafund, që ngjitën në skenë trupa nga Shqipëria dhe të gjithë trevat shqipfolëse. Tetë mbrëmje magjike, që e vërtetuan edhe një herë se […]

BLINI FEST

31 GUSHT – 1 SHTATOR BLINI PARK. Pas suksesit te ketij sezoni ku mijra turiste vizituan cdo dite Park Blini ne Lumin e Shales, tashme nje destinacion turistik si per te huajt ashtu edhe per vendasit, i konsideruar nga vete turistet si nje nga perlat e bukurise dhe Alpeve Shqipetare, ne të cilin nderthuren persosmerisht […]

Sport Fest

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Mobike Albania dhe Telekom Albania, në kuadër të projekteve të jetesës aktive organizojnë kampin veror “Sport Fest”. Ky sezon i nxehtë kalohet tek Liqeni, nën hijet e pemeve dhe flladet freskuese në kampin më argëtues të verës i cili në pjesën e parë të […]

Za Fest, Theth 20-21-22 Korrik 2018

Nën majat e thepisura të Bjeshkëve të Namuna, buzë Lumit Shalë, rikthehet në Theth festivali i parë modern i dedikuar trashgimisë të Alpeve Shqiptare. Në edicionin e tij të dytë, për dy netë radhazi, më 20 dhe 21 korrik, Zâ Fest risjell në Theth muzikën më të mirë shqip, por këtë radhë duke zgjeruar akoma […]

Mjalt’Fest Dhërmi

Mjalt’Fest Dhërmi do të zhvillohet në Dhërmi në datat 7 dhe 8 Korrik 2018. Festa fillon pasditen e datës 7 Korrik me hapjen e panairit të mjaltit i cili do të zgjasë gjatë dy ditëve, dhe në fund do të klasifikohen gjithë varietetet e mjaltit te kësaj zone. Për herë të parë do të zhvillohet […]

Copy Fest Tirana 2018

Stigma negative e të rimiksuarit, kopjimit dhe modifikimit mund të nuhatet ende në shoqërinë e sotme ku interneti është pjesë kyçe e jetës sonë e cilia nuk ngjason më me ditët e shekullit të 20. Përkundrazi, atëhere mundësia për të krijuar dhe eksploruar ishte privilegj të cilin nuk e kishin shumë njërëz. Më shumëllojshmërinë e […]

Dajti N’Fest 2017… festohet në mal !

Këtë të shtunë, më datë 09 dhjetor zhvillohet në malin e Dajtit për të disatin vit radhazi, nga ora 8 e mëngjesit deri në perëndim, Dajti N’Fest. Në këtë ditë, do të zhvillohen një sërë aktivitetesh të ndryshme, duke filluar nga ato me natyrë artistike, si këngë, valle, lojëra dhe duke vazhduar me gatimet tradicionale […]

Copy Fest Tirana 2018

Stigma negative e të rimiksuarit, kopjimit dhe modifikimit mund të nuhatet ende në shoqërinë e sotme ku interneti është pjesë kyçe e jetës sonë e cilia nuk ngjason më me ditët e shekullit të 20. Përkundrazi, atëhere mundësia për të krijuar dhe eksploruar ishte privilegj të cilin nuk e kishin shumë njërëz. Më shumëllojshmërinë e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).