Art & Kulturë

Ermonela Jaho në Tiranë për një koncert bamirësie

Sopranoja e famshme Ermonela Jaho, njëkohësisht ambasadore e YWCA në kauzën e “Fjongos Rozë” do të vijë në Tiranë për t’iu bashkuar zërit të vajzave dhe grave shqiptare në një koncert bamirësie. Të gjitha fitimet e koncertit, që do të zhvillohet më 22 tetor në orën 19:00 te salla e Katedrales Ortodokse në kryeqytet, do […]

Salla e re e koncerteve, Ermonela Jaho: Ne ëndërronim të këndonim në një ambient të tillë

Artistja shqiptare me famë botërore, sopranoja Ermonela Jaho vlerëson ndërtimin e sallës së re të koncerteve në Liceun Artistik “Jordan Misja”, të inauguruar dje nga kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj. Sopranoja Joho e cila është edhe një nga produktet e Liceut Artistik “Jordan Misja”, nëpërmjet një postimi në Twitter është shprehur se dikur […]

Ermonela Jaho nominohet për çmimin e madh “International Opera Awards”

Sapo është bërë e ditur lista e të nominuarve për çmimin prestigjioz “International Opera Awards”, apo Oscar i operas, çmim të cilin e ëndërrojnë shumë artistë të operës. Në mesin e të nominuarve, të cilët janë nëpër kategori të ndryshme është edhe artistja shqiptare Ermonela Jaho. Ajo është e nominuar në kategorinë për këngëtaren më […]

Ermonela Jaho dhe Placido Domingo së bashku në Peralada. Ja kur

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është ndër të parat këngëtare klasike që kanë konfirmuar pjesëmarrjen në Festivalin Peralada. Ermonela Jaho do të jetë krahas Placido Domingos në festivalin e madh spanjoll, duke performuar operën “Thais” nga Jules Massenet. Koncerti do të ndodhë verën e ardhshme, me 29 korrik. Jaho vjen në rolin e kurtizanes, ndërsa Domingo […]

Ermonela Jaho me Madama Butterfly edhe në Paris

Në Shtëpinë Operistike të Parisit, sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho do të ngjitet me rolin e Cio-Cio-San, nëpërmjet shfaqjes operistike të Puccin “Madama Butterfly. Po me këtë shfaqje, Ermonela Jaho ka bërë shumë paraqitje ndërkombëtare, për ti lënë vend tashmë audiencës parisiene. Shfaqja operistike do të prezantohet prej orës 19:30. Ermonela Jaho shumë shpesh […]

Ermonela Jaho me rolin kryesor të operës ‘La Traviata’ në Argjentinë

Me rolin kryesor të një prej operave më të famshme të Giuseppe Verdit, sopranoja shqiptare me nam botëror, Ermonela Jaho do të ngjitet në skenën e “Teatro Colón”. Në një prej shtëpive më të mëdha operistike që ndodhet në Buenos Aires të Argjentinës, Jaho do të interpretojë rolin e Violetta Valery, personazhit kryesor të operës […]

Ermonela Jaho në Madrid, rikthehet me rolin e…

Sopranoja e famshme shqiptare Ermonela Jaho do të ngjitet në skenën e Shtëpisë Operistike të Madridit, me rolin e Cio-Cio-San të shfaqjes operistike “Madama Butterfly”. Shfaqja është vendosur edhe në repertorin e kësaj shtëpie operistike dhe bëhet e ditur se premiera e kësaj shfaqje do të jetë më 27 qershor dhe do të ketë edhe […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).